Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Mesto hriechov Las Vegas mení stratégiu: Chce urobiť hriechy bezpečnejšími

Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.05.2017 11:05

WASHINGTON – Americké mesto Las Vegas má na celom svete známu prezývku "mesto hriechov". Teraz si však získalo pozornosť tým, že chce aspoň niektoré z hriechov urobiť bezpečnejšími.


Mesto v spolupráci s niekoľkými zdravotníckymi organizáciami nainštalovalo do ulíc automaty na injekčné striekačky a ihly pre drogovo závislých a stalo sa vôbec prvým v USA, ktoré tak urobilo. Las Vegas verí, že tým spomalí šírenie HIV a hepatitídy B a C. Podľa odborníkov môže tento program dokonca aj primäť niektorých drogovo závislých k vyhľadaniu pomoci a liečenia.

Vďaka automatom majú drogovo závislí prístup k sterilným striekačkám a ihlám a nemusia si požičiavať použité, čo doteraz prispievalo k šíreniu ochorení. V balíčku dostanú aj nádobu na použité striekačky, ktorú môžu hodiť späť do automatu.

"Jeden z desiatich ľudí diagnostikovaných na HIV si pichá drogy. Poskytnutie čistých ihiel je osvedčenou metódou na obmedzenie šírenia ochorenia v komunite," uviedol pre televíziu ABC doktor Joe Iser. Prvé automaty mesto inštaluje tento mesiac, ďalšie pribudnú neskôr. Hodnota jedného automatu je 15.000 dolárov a hodnota jedného balíčka desať dolárov. Pre používateľov sú zadarmo.

Automaty mesto umiestňuje na vybraných miestach. Jeden je napríklad v budove komunitného poradenského centra, čo umožní používateľom dostať sa do kontaktu s vyškolenými poradcami. "Sme optimistickí a veríme, že to pomôže. Je to ale nový program a chceme si byť istí, že sme pripravení," povedal riaditeľ centra Patric Bozard pre denník Los Angles Times s tým, že jeho zamestnanci absolvovali príslušné školenie.

V Spojených štátoch v súčasnosti funguje 228 rôznych programov na poskytovanie striekačiek a ihiel drogovo závislým. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb napríklad program v New Yorku znížil od roku 1990 do roku 2001 výskyt hepatitídy C medzi drogovo závislými, ktorí užívajú drogy intravenózne, z 80 na 59 percent.

Program automatov je však nový a Las Vegas je prvé mesto, ktoré ho zavádza. Doteraz mohli drogovo závislí získať ihly a striekačky v lekárňach, pre mnohých to však bolo psychicky náročné a radšej sa tomu vyhýbali. "Automaty nemajú žiadne predsudky. Nemajú žiadnu osobnosť a nezaujíma ich, ako vyzeráte, keď pred ne predstúpite," uviedol Rick Reich, riaditeľ jednej z organizácií, ktoré sa na projekte podieľajú.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články