VIDEO Sever Európy zasiahla poriadna metelica: Státisíce domácností ostali bez elektriny | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

VIDEO Sever Európy zasiahla poriadna metelica: Státisíce domácností ostali bez elektriny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
13.01.2017 11:28

PARÍŽ - Polovicu územia severnej časti Francúzska zasiahla v noci nadnes silná snehová víchrica. V dôsledku toho sa bez dodávok elektrickej energie ocitlo 237.000 domácností na severe, východe a v strednej časti krajiny, uvádza stanica France Info. Tlaková níž Egon zasiahla v noci aj Nemecko, kde silný vietor vyvracal stromy a poškodzoval infraštruktúru.


Ministerstvo vnútra dnes informovalo, že výčiny počasia najviac zasiahli Normandiu a Pikardiu. Hasiči tam v noci nadnes museli zasahovať v 4452 prípadoch. Evakuovaných muselo byť 1100 ľudí. Fujavicu sprevádza silný vietor - v okolí mesta Dieppe v departemente Seine-Maritime namerali 146 km/h a v Méaulte v kraji Somme sila vetra dosiahla rýchlosť 134 km/h.

V 11 departementoch naďalej platí druhý najvyšší stupeň pohotovosti kvôli riziku snehových zrážok a vytvárania poľadovice. V oblastiach Ardennes, Aisne, Somme, Nord, Pas-de-Calais a Meuse dnes v dôsledku toho zrušili prepravu detí školskými autobusmi.

Ako ďalej uvádza France Info, vývoj počasia v strednom a severnom Francúzsku si v noci nadnes vynútil aj úplné odstavenie troch vlakov v kraji Eure: jeden v oblasti Évreux a dva ďalšie v Serquigny. Letecká doprava zatiaľ funguje normálne, parížske letiská však vydali odporúčanie cestujúcim, ktorí sa na cestu vydávajú dnes, aby počítali so zdržaním pri preprave na letisko.

Problémom neušlo ani Nemecko

Komplikácie v doprave v Dolnom Sasku a výpadky dodávok elektriny v častiach Bavorska spôsobila v noci nadnes tlaková níž Egon sprevádzaná zosilnením vetra a dažďom so snehom. V dôsledku škôd spôsobených počasím bola zastavená premávka na železničnej trati medzi Hannoverom a Brémami. Dočasne neprejazdné boli viaceré trate aj v iných spolkových krajinách, napríklad medzi Giessenom a Frankfurtom nad Mohanom, Darmstadtom a Bensheimom a Kolínom nad Rýnom a Siegenom. Maximálna rýchlosť vlakov ICE bola až do odvolania znížená na 200 km/h.

Severné Porýnie-Vestfálsko bolo síce ušetrené od sneženia, starosti tam však robil silný vietor a dážď. Vietor miestami so silou orkánu zasiahol ako prvé spolkové krajiny Sársko a Porýnie-Falcko, kde vyvracal stromy a spôsobil škody na elektrických vedeniach. V Bádensku-Württembersku riešila polícia viac ako 400 hlásení týkajúcich sa väčšinou spadnutých stromov, strhnutých plotov a dopravných značiek. 

V nadmorskej výške 554 metrov na vrchu Weinbiet v Porýní-Falcku bola zaznamenaná rýchlosť vetra s rýchlosťou do 148 km/h. Horská služba upozornila, že v najvyšších polohách Álp platí tretí z piatich stupňov lavínového nebezpečenstva. Meteorológovia predpovedajú, že za šesť hodín môže v nadmorskej výške 400-600 metrov napadnúť do 30 centimetrov snehu.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstockphotos.com,
VIDEO: YouTube/Heavens Unleashed

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články