°C

Utorok, 25. február 2020. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

WikiLeaks opäť v centre pozornosti: Trump sa bráni ostrému útoku Clintonovej!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
28.07.2016 06:45

WASHINGTON - Platforma WikiLeaks zverejnila dnes 29 záznamov získaných z hlasovej odkazovej schránky amerického Demokratického národného výboru - riadiaceho orgánu Demokratickej strany. Informovala o tom agentúra DPA.


K zverejneniu záznamov došlo v tretí deň nominačného zjazdu Demokratickej strany, ktorý už oficiálne potvrdil bývalú americkú ministerku zahraničných vecí Hillary Clintonovú ako prezidentskú kandidátku strany v novembrových voľbách a súperku republikánskeho vyzývateľa Donalda Trumpa. 

Platforma WikiLeaks zverejnila 22. júla takmer 20.000 mailov Demokratického národného výboru z uplynulého roka. Predsedníčka Demokratickej strany Debbie Wassermanová-Schultzová o dva dni neskôr oznámila odstúpenie z funkcie - deň pred začiatkom nominačného zjazdu demokratov. 

Dôvodom bola kritika, že vedenie strany napriek prísľubom nestrannosti favorizovalo počas procesu primárok Hillary Clintonovú na úkor jej súpera, vermontského senátora Bernieho Sandersa. 

Podozrenie padá aj na Trumpa

Republikánsky kandidát na post prezidenta USA Donald Trump poprel dnes akúkoľvek spojitosť svojej osoby s Ruskom v reakcii na tvrdenia, že sa ruskí hackeri dostali do e-mailového systému vedenia Demokratickej strany a zmocnili sa elektronickej korešpondencie, z ktorej mal republikánsky kandidát profitovať počas kampane.

Predsedníčka Demokratickej strany Debbie Wassermanová Schultzová bola nútená odstúpiť z funkcie po tom, ako z uniknutých e-mailov vyplynulo, že bola zaujatá voči kandidátke Hillary Clintonovej. Americké tajné služby podľa agentúry DPA tvrdia, že za hackerským útokom je Moskva. E-maily boli zverejnené minulý týždeň v piatok na webovej stránke spoločnosti WikiLeaks, ktorá publikuje citlivé vládne dokumenty.

Clintonová bola zapletená do samostatného prípadu ohľadom používania svojej súkromnej e-mailovej adresy na posielanie tajných vládnych materiálov v čase, keď pôsobila ako ministerka zahraničných vecí USA. Trump v tejto súvislosti dnes vyhlásil: "Rusko, ak počúvaš, dúfam, že nájdeš tých 33.000 e-mailov, ktoré zmizli (z Clintonovej servera). Myslím si, že ťa za to naša tlač kráľovsky odmení."

Clintonovej tábor v reakcii na dnešné Trumpove vyhlásenia uviedol, že jeho výzvy, aby cudzia krajina uskutočnila kybernetický útok na americké servery, predstavujú "ohrozenie národnej bezpečnosti". "Toto je po prvý raz, čo hlavný prezidentský kandidát aktívne vyzval cudziu veľmoc, aby vykonala špionáž voči jeho politickému oponentovi. To nie je zveličovanie, ale fakt," uvádza sa vo vyhlásení Clintonovej volebného tímu.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články