°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Desivé obrázky z Kanady: K mestu bohatému na ropu sa ženie požiar, desaťtisíce v ohrození

Požiar sa približuje k mestu na ropných pieskoch
Požiar sa približuje k mestu na ropných pieskoch
Zdroj: SITA/AP
04.05.2016 08:32

FORT MCCURRAY- Úrady kanadskej provincie Alberta nariadili v utorok evakuáciu mesta Fort McMurray, ležiaceho v oblasti bohatých nálezísk ropy. Príčinou sú lesné požiare v okolí, ktoré silný vietor ženie smerom k mestu.


Lesné požiare a na toto ročné obdobie nezvyčajne vysoké teploty situáciu dramaticky zhoršili za veľmi krátky čas. Mnohí ľudia si tak pred evakuáciou zo svojich domovov stihli zobrať len to najnutnejšie. Podľa agentúry AP to spôsobilo chaos a paniku. 

Nariadenie o evakuácii sa týka viac ako 80.000 ľudí. Ide o už druhý príkaz na evakuáciu - prvý sa týkal 30.000 osôb. Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu však dnes úrady provincie rozhodli o evakuácii celého mesta. 

Desivé obrázky z Kanady:
Zdroj: SITA/AP

Guvernérka provincie Alberta Rachel Notleyová ubezpečila, že úrady robia všetko pre to, aby sa všetky ohrozené osoby dostali do bezpečia. Dodala, že sa zvažuje možnosť vytvoriť letecký most pre tých, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť. 

Kanadský premiér Justin Trudeau je v kontakte s úradmi provincie Alberta a prostredníctvom svojho konta na sieti Twitter vyzval obyvateľov, aby poslúchli nariadenie. 
Fort McMurray je hlavným mestom regiónu známeho ropnými pieskami. Zásoby ropy, ktoré sa tam nachádzajú, sú tretie najbohatšie na svete po Saudskej Arábii a Venezuele. 

Desivé obrázky z Kanady:
Zdroj: SITA/AP

Požiar sa počas uplynulého víkendu priblížil aj k ťažobným zariadeniam. Ich personálu sa zatiaľ darí mať situáciu pod kontrolou. Podľa agentúry AP na území provincie je asi 30 ohnísk lesných požiarov, ktoré sa vďaka suchu a vetru veľmi rýchlo rozšírili na okolie a priblížili sa k ľudským obydliam. 

Desivé obrázky z Kanady:
Zdroj: SITA/AP

Úrady provincie medzičasom požiadali o vyslanie posíl do mesta Fort McMurray, kam by malo v krátkom čase doraziť viac ako 100 hasičov. K dispozícii budú mať aj požiarny vrtuľník, ktorý môže naraz načerpať až 2000 litrov vody. V provincii platí prísny zákaz zakladania ohňov na voľnom priestranstve s výnimkou vyhradených miest v kempoch.


Galéria

Požiar sa približuje k

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články