°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Kanadu terorizuje lesný megapožiar: Vyhlásili stav ohrozenia

Požiar sa dostal nebezpečne blízko k mestu
Požiar sa dostal nebezpečne blízko k mestu
Zdroj: SITA/AP
05.05.2016 06:41

FORT MCCURRAY - V západokanadskej provincii Alberta vyhlásili v stredu stav ohrozenia v súvislosti s mohutným lesným požiarom, ktorý ohrozuje mesto Fort McMurray a vynútil si už evakuáciu 88.000 miestnych obyvateľov. Informovala o tom dnes agentúra AP.


"Vzhľadom na vážnosť a rozsah vzniknutej situácie, kabinet (Alberty) vyhlásil provinčný stav ohrozenia," oznámila v stredu na Twitteri miestna ministerka pre komunálne záležitosti Danielle Lariveeová. Opatrenie podľa nej umožní lepšiu mobilizáciu zdrojov na boj s prírodným živlom. 

Podľa premiéra Alberty už plamene zničili alebo poškodili okolo 1600 domov a iných budov a rozšírili sa na plochu s rozlohou vyše 10.000 hektárov. Ich likvidáciu komplikuje silný vietor v kombinácii s vysokými teplotami a suchom. 

Požiar sa šíri aj obytných oblastiach Fort McMurray a v stredu večer sa priblížil aj k miestnemu medzinárodnému letisku, ktoré preto dočasne prerušilo svoju prevádzku. Zrušené boli všetky komerčné odlety i prílety. 

Vďaka rýchlym evakuáciám a úsiliu miestnych úradov a hasičov sa doposiaľ podarilo predísť zraneniam a obetiam na životoch. S ohňom bojuje viac ako 250 hasičov z celej Alberty za pomoci 10 hasičských vrtuľníkov a 17 lietadiel. 

Fort McMurray je hlavným mestom regiónu, v ktorom sa nachádzajú rozsiahle ložiská nekonvenčnej ropy, takzvané athabaské ropné piesky. Zásoby ropy, ktoré sa tam nachádzajú, sú tretie najbohatšie na svete po Saudskej Arábii a Venezuele. Požiar sa počas uplynulého víkendu priblížil už aj k ťažobným zariadeniam. 

Podľa agentúry AP je aktuálne na území Alberty asi 30 ohnísk lesných požiarov. V provincii platí prísny zákaz zakladania ohňov na voľnom priestranstve s výnimkou vyhradených miest v kempoch. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články