Bezpečnosť na egyptských letiskách prídu preveriť inšpektori z Ruska | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Bezpečnosť na egyptských letiskách prídu preveriť inšpektori z Ruska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
08.11.2015 11:03

MOSKVA - Rusko vyslalo do Egypta prvú z troch skupín inšpektorov, ktorí majú preveriť bezpečnostné opatrenia na tamojších letiskách. Oznámil to dnes ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič, ktorého cituje agentúra AP.


Rusko vysiela svojich inšpektorov do Egypta po tom, ako prezident Vladimir Putin v piatok nariadil z bezpečnostných dôvodov pozastaviť osobnú leteckú dopravu medzi týmito krajinami. Reagoval tak na usmrtenie 224 ľudí pri zrútení ruského airbusu, ku ktorému došlo minulú sobotu približne 20 minút po odlete z egyptského plážového strediska Šarm aš-Šajch.

Dvorkovič neuviedol, na čo konkrétne by sa mali ruskí inšpektori v Egypte zameriavať. Podľa vyhlásení predstaviteľov Británie a Spojených štátov z uplynulých dní však doterajšie zistenia spravodajských služieb poukazujú na možnosť, že minulotýždňovú tragédiu spôsobil výbuch bomby prepašovanej na palubu lietadla.

Egyptskí vyšetrovatelia v sobotu oznámili, že zatiaľ nie je potvrdená žiadna z možných príčin havárie. K zničeniu lietadla s ruskými dovolenkármi na Sinajskom polostrove sa ešte minulý víkend prihlásila tamojšia odnož extrémistickej organizácie Islamský štát.

Rusko v reakcii na túto udalosť hromadne sťahuje svojich občanov z Egypta. Podľa Dvorkoviča v sobotu letecky prepravili do vlasti zhruba 11.000 Rusov a ešte vyšší počet sa očakáva v priebehu dneška. Cestujúci si môžu vziať do lietadla len príručnú batožinu, zatiaľ čo väčšie kusy prepravia neskôr samostatne. Ruské ministerstvo obrany dnes vyhlásilo, že pre tento účel vyčlenilo dve nákladné lietadlá typu Il-76.

Ruská Federálna agentúra pre turizmus (Rosturizm) oznámila, že v sobotu sa nachádzalo v Egypte zhruba 80.000 Rusov, z toho 79.000 v plážových strediskách Hurgada a Šarm aš-Šajch.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články