Srbsko zavelilo smer Európa, jasným víťazom volieb SNS | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Srbsko zavelilo smer Európa, jasným víťazom volieb SNS

Takto prebiehali voľby v Srbsku
Takto prebiehali voľby v Srbsku
Zdroj: SITA
17.03.2014 07:45

BELEHRAD - Jednoznačným víťazom nedeľňajších predčasných volieb v Srbsku sa stala Srbská pokroková strana (SNS) pod vedením súčasného vicepremiéra Aleksandara Vučiča.


Podľa odhadov získala takmer 50 percent hlasov a mala by dosiahnuť absolútnu väčšinu v 250-člennom parlamente. Socialistická strana končiaceho premiéra Ivicu Dačiča podľa povolebných prieskumov získala 14 percent a opozičná Demokratická strana (DS) približne šesť percent. Do parlamentu by sa s približne rovnakým ziskom malo dostať aj novozaložené hnutie bývalého lídra DS a dvojnásobného exprezidenta Borisa Tadiča.

Štyridsaťštyriročný Vučič, minister informácií za niekdajšieho prezidenta Slobodana Miloševiča, údajne chce Tadiča do svojej vlády. SNS po jeho vymenovaní za premiéra bude disponovať dvoma najvyššími ústavnými funkciami, keďže prezidentom je od roku 2012 zakladateľ strany Tomislav Nikolič. Ten doviedol stranu k víťazstvu v minulých voľbách, v ktorých získala 24 percent. SNS tak svoj zisk v nedeľňajších voľbách viac ako zdvojnásobila.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články