°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Smrteľné demonštrácie v Egypte: Namiesto osláv brutalita, až 29 mŕtvych!

Demonštrácie v Egypte
Demonštrácie v Egypte
Zdroj: SITA
25.01.2014 20:53

KÁHIRA – Pri násilnostiach počas demonštrácií v Egypte dnes zahynulo najmenej 29 ľudí. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva. Veľká časť z nich prišla o život v hlavnom meste Káhire a na jeho predmestiach, kde sa zhromaždili tisícky stúpencov armádou riadenej vládnej moci a stovky opozičných islamistov.


Krajina si dnes pripomínala tri roky od ľudových búrok, ktoré viedli k zvrhnutiu vtedajšieho dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka. V Egypte dnes demonštrovali stúpenci i odporcovia vlani zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího a Moslimského bratstva. Predovšetkým tábor Mursího prívržencov oslavuje tretie výročie Mubarakovho zvrhnutia, V Káhire a okolí podľa ministerstva zahynulo celkovo 26 ľudí. Strety medzi Mursího stúpencami a bezpečnostnými silami podľa agentúry Reuters prepukli aj v meste Minja na juhu Egypta, kde boli zabití dvaja ľudia  V Alexandrii bola pri stretoch Mursího prívržencov s políciou zabitá jedna žena.

Demonštrácie v Egypte
Zdroj: SITA

Tisícky Egypťanov ale dnes namiesto osláv prišli na káhirské námestie Tahrír vyjadriť podporu náčelníkovi generálneho štábu a ministrovi obrany Abdal Fatahu Sisimu, ktorý vlani pomohol zvrhnúť Mursího. Mnoho Egypťanov totiž podľa Reuters túži po tom, aby na čele krajiny po období politickej nestability stál rozhodný muž z armády, a Sisi je kandidátom na budúceho prezidenta.

Na Tahrír, ktorý sa stal symbolom protivládnych protestov počas povstania z roku 2011, dnes zamierili aj demonštranti stavajúci sa proti terajšej dočasnej vláde podporovanej armádou. Poriadkové sily použili slzný plyn a streľbu do vzduchu, aby im v prístupe na Tahrír zabránili.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články