Britské plány s Rómami kritizujú v Bruseli: Rozzúrený Cameron im vrátil úder! | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Britské plány s Rómami kritizujú v Bruseli: Rozzúrený Cameron im vrátil úder!

David Cameron
David Cameron, Zdroj: SITA
29.11.2013 19:45

LONDÝN - Britský premiér David Cameron varoval Brusel, že je "absolútne nevhodné", aby nevolení predstavitelia EÚ kritizovali britské plány obmedziť právo migrantov na podporu v nezamestnanosti.


Cameron sa šéfovi Európskej komisie Manuelovi Barrosovi sťažoval na výroky eurokomisára pre zamestnanosť, sociálne veci a začlenenie Lászlóa Andora. Ten považuje krok Veľkej Británie za prehnaný. "Je to nešťastná, prehnaná reakcia. Potrebovali by sme presnejší obraz reality, nie hystériu, ktorá občas vo Veľkej Británii vzniká," povedal Andor.

"Hovoril som o Andorových výrokoch s Manuelom Barrosom. Je úplne nevhodné, aby sa nevolení predstavitelia sťažovali na legitímne záležitosti," napísal Cameron na sociálnej sieti. "Ak volení európski lídri vyjadria skutočné a podstatné obavy v oblastiach, ktoré sa priamo dotýkajú ľudí, nie je vhodné nechať tieto námietky bez diskusie," doplnil Cameronovo stanovisko jeho hovorca.

Cameron v stredu oznámil sprísnenie pravidiel pre migrantov, ktorí v krajine čerpajú sociálnu podporu. Dôvodom sú obavy z prílevu nových migrantov po tom, čo 1. januára skončia obmedzenia na trhu práce pre občanov Bulharska a Rumunska. V komentári pre denník The Financial Times (FT) Cameron uviedol, že bývalá labouristická vláda urobila "obrovskú chybu", keď po rozšírení EÚ v roku 2004 sprístupnila svoj trh práce občanom desiatich prevažne východoeurópskych krajín.

Cameronov plán predpokladá, že migranti počas prvých troch mesiacov pobytu nebudú môcť čerpať dávky v nezamestnanosti. O nárok na podporu majú prísť tí občania členských štátov EÚ, ktorí po šiestich mesiacoch poberania dávok nepreukážu reálnu šancu získať zamestnanie.

Ministri zahraničia V4 kritizujú britskú imigračnú politiku

Ministri zahraničia Visegrádskej štvorky kritizovali v piatok na stretnutí v Budapešti britské plány obmedziť právo migrantov z niektorých krajín EÚ na podporu v nezamestnanosti. Podľa ministrov zo Slovenska, Maďarska, Česka a Poľska je slobodný pohyb osôb základným princípom európskej integrácie, ktorú takéto obmedzenie naruší.

V spoločnom vyhlásení šéfovia diplomacií krajín V4 tiež konštatovali, že britské rozhodnutie môže narušiť aj fungovanie "plne integrovaného jednotného trhu". Vyjadrili pochybnosti nad tvrdením Británie, že prílev imigrantov z východnej Európy by mohol viesť k vyčerpaniu britských sociálnych fondov a Londýn vyzvali, aby od svojho rozhodnutia upustil. Problémy so zneužívaním sociálnych dávok by mala Británia podľa nich riešiť v rámci platných pravidiel EÚ.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články