°C

Streda, 25. november 2020. Meniny má Katarína, zajtra Kornel.

Objavili skamenelinu mravca, prešiel tisícky kilometrov

Skamenelina mravca žijúceho pred desiatkam miliónov rokov
Skamenelina mravca žijúceho pred desiatkam miliónov rokov
09.05.2011 20:00

MADRID - Mravce majú povesť vytrvalých tvorov a ako sa zdá, touto vlastnosťou oplývali už v dávnej minulosti. Paleontológovia objavili v americkom Wyomingu fosílie nového druhu mravca, ktorý žil pred 50 miliónmi rokov a bol schopný prekonávať tisíckilometrové vzdialenosti, informuje španielsky denník El Mundo.


Nový druh tohto spoločenského hmyzu nazvaný Titanomyrma lubei dosahoval dĺžku piatich centimetrov, čo z neho robí jedného z najväčších doposiaľ známych druhov mravcov. Vedci v časopise Proceedings of the Royal Society B uviedli, že sa tieto mravce pravdepodobne sťahovali z územia dnešnej Severnej Ameriky do Európy a v opačnom smere. V Nemecku totiž našli veľmi podobné exempláre.
 
Jediný kus objavený v sedimentoch niekdajšieho jazera vo Wyomingu identifikovali ako kráľovnú. A aj keď ešte nebol nájdený žiaden robotník tohto druhu, vedci sú schopní vytvoriť si predstavu o jeho veľkosti vďaka možnosti porovnania s nemeckými fosíliami.
 
Tím vedený kanadským paleontológom Bruceom Archibald je presvedčený, že mravce Titanomyrma v teplejšom období prekonávali Arktídu - využívali k tomu pozemné mosty medzi kontinentmi.
 
Podľa nich tento druh mravcov vždy dával prednosť životu v teplom prostredí. Po vytvorení mapy všetkých druhov mravcov (žijúcich i vyhynutých) o veľkosti vyše tri centimetre dospeli bádatelia k záveru, že všetky žijú alebo žili v oblastiach s tropickými teplotami. Vysvetlenie ale zatiaľ nepoznajú.

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: batangastoday.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články