Štvrtok, 6. október 2022. Meniny má Natália, zajtra Eliška, Elisa.

Kauza zmenky znova pred súdom, vypovedať by mali znalci

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

PEZINOK - Kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur bude na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračovať v stredu 8. januára. Na pojednávaní by sa na návrh obhajoby mali k zmenkám vyjadrovať americký znalec Gerald LaPorte aj slovenský znalec Milan Nouzovský. Na poslednej sérii pojednávaní v polovici decembra sa súd oboznamoval prevažne s rôznymi listinnými dôkazmi, ktoré čítali jednak obhajcovia obžalovaných, právny zástupca Markízy, ale aj členovia senátu.


Niekoľkokrát pritom došlo k sporu prokurátora s obhajcami, keďže tí podľa neho chceli čítať veci, ktoré on už čítal na predošlých pojednávaniach. Obhajcovia sa bránili, že dokumenty chcú čítať doslovne, súd im to však vo väčšine prípadov neumožnil. Súčasťou spisu v tejto kauze sú listinné dôkazy ako napríklad obžaloba v prípade vraždy Jána Kuciaka, obžaloba voči Pavlovi Ruskovi v kauze objednávky vraždy Sylvie Volzovej alebo dohoda o vine a treste so Zoltánom A., ktorý figuruje v kauze vraždy novinára Kuciaka ako svedok.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Marian Kočner požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol Rusko Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza - Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol Rusko pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana Kočnera, ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Pavol Rusko trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy a hrozila by jej strata licencie. S návrhom na vystavenie zmeniek prišiel podľa obžalovaných advokát Ernest Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli.

Pavol Rusko to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol Rusko nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články