°C

Utorok, 29. september 2020. Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím.

Jankovská spája opozíciu! Veľká výzva Matoviča má trhlinu: Táto strana nechce okrúhly stôl

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: Vlado Anjel
04.10.2019 11:00

BRATISLAVA - Líder OĽaNO Igor Matovič včera na tlačovke pozval opozičné demokratické strany k okrúhlemu stolu. Pozvanie zatiaľ prijal Richard Sulík a Boris Kollár. Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU v tom má jasno. Na stretnutie neprídu, Matovičovu ponuku nevnímajú ako úprimnú.


Matovič zvolal lídrov opozičných demokratických stôl za okrúhly stôl. Išlo o reakciu na včerajšiu medializovanú komunikáciu medzi Marianom Kočnerom a Monikou Jankovskou. Dodal, že ide o Richarda Sulíka, Borisa Kollára, Alojza Hlinu, Andreja Kisku a Michala Trubana. Podľa Matoviča práve Pellegrini umožnil vytvorenie takéhoto chorého systému, keďže dlhé roky asistoval Smeru. Pellegrini bude pravdepodobne opäť mlčať.


Drsné reakcie na Jankovskej komunikáciu s Kočnerom: Mali by ju okamžite obviniť, vyhlásil Gál


Koalícia PS/SPOLU nevníma Matovičovu ponuku ako úprimnú

Všetky opatrenia, ktoré chce koalícia presadiť, aby bojovali s korupciou, oligarchiou a očistili aj orgány činné v trestnom konaní, predstavili v programe Bod zlomu. „Sú to opatrenia, na ktorých je veľká zhoda aj v odbornej verejnosti. Budeme pracovať na tom, aby sme uspeli vo voľbách, vymenili súčasnú koalíciu a čo najviac z týchto opatrní presadili v novej vláde,“ uviedla v stanovisku pre Topky koalícia. „Výzvy od pána Matoviča nevnímame ako úprimne ponuky na spoluprácu, keďže z jeho strany každú chvíľu prichádzajú nové a nové osobné útoky a nadávky. Stretnutia sa nezúčastníme, ale sme otvorení odbornej diskusii o riešeniach,“ dodali.  

Jankovská spája opozíciu! Veľká
Zdroj: Topky/Maarty

Kollár a Sulík si plánujú sadnúť za okrúhly stôl

K ďalším pozvaným patril líder strany Sme rodina Boris Kollár a líder liberálov Richard Sulík. Obaja plánujú na stretnutie prísť. „Momentálne nemáme žiadne bližšie informácie ohľadne plánovaného stretnutia. Predseda hnutia Boris Kollár však v prípade pozvania stretnutie neodmietne,“ uviedla pre Topky hovorkyňa strany Michaela Jurcová.

Jankovská spája opozíciu! Veľká
Zdroj: Topky/Maarty

„Ako už viackrát povedal predseda SaS Richard Sulík, je pripravený prijať všetky pozvania opozičných demokratických strán za okrúhly stôl,“ informoval hovorca SaS Robert Buček. 

Jankovská spája opozíciu! Veľká
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Oslovili sme aj predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku a lídra KDH Alojza Hlinu. 

Atentát na spravodlivosť

Najnovšie zverejnené správy medzi Jankovskou a Kočnerom sú kľúčovým dôkazom prepojenia strany Smer na mafiu, uviedli predstavitelia hnutia OĽaNO. Premiéra vyzvali, aby urýchlene prišiel s návrhom, ako chce očistiť políciu, prokuratúru a súdnictvo od skorumpovaných policajtov, prokurátorov a sudcov. Podľa Matoviča je jasné, že nominantka Smeru a bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská spáchala atentát na spravodlivosť. „Smer je mafia. Monika najprv zo svojej asistentky urobila sudkyňu a potom od nej chcela, aby rozhodovala v prospech Mariana Kočnera,“ povedal Matovič. 

Igor Matovič
Zdroj: Vlado Anjel

OĽANO po prepuknutí kauzy komunikácie Jankovskej s Kočnerom vytrvalo žiadalo predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby Jankovskú odvolal z druhej najvyššej funkcie na ministerstve spravodlivosti. Podľa Matoviča práve Pellegrini umožnil vytvorenie takéhoto chorého systému, keďže dlhé roky asistoval Smeru, a keď sa mal ozvať a upozorniť na prešľapy, vtedy potichu mlčal, ako aj naposledy pri prevalení kauzy Moniky Jankovskej. „Vyzývame premiéra Pellegriniho, aby veľmi rýchlo prišiel s plánom, ako očistiť skorumpovanú políciu, prokuratúru a súdnictvo od skorumpovaných policajtov, prokurátorov a sudcov,“ vyjadril sa Matovič s tým, že Pellegrini bude pravdepodobne opäť mlčať.

Igor Matovič
Zdroj: Vlado Anjel

Matovič pozýva za okrúhly stôl

Za okrúhly stôl preto hnutie pozvalo lídrov demokratických opozičných strán. „Preto sme dnes pozvali všetkých predsedov demokratických opozičných strán, s ktorými sa počíta ako s alternatívou voči tejto vláde po najbližších voľbách, za spoločný okrúhly stôl demokratickej opozície, aby sme spoločne predstavili plán na očistu orgánov činných v trestnom konaní a súdnictva,“ dodal Igor Matovič s tým, že ide o Richarda Sulíka, Borisa Kollára, Alojza Hlinu, Andreja Kisku a Michala Trubana.


Galéria

Igor Matovič Igor Matovič Igor Matovič

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články