Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Fraška v SaS! Mika vydržal na kandidátke iba štyri dni: Galkovci vraj na neho vytiahli špinu

Václav Mika
Václav Mika
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
03.10.2019 10:20

BRATISLAVA - Exriaditeľ RTVS Václav Mika odstupuje z kandidátky strany SaS do budúcoročných parlamentných volieb. Informoval o tom prostredníctvom listu členom strany, ktorý zaslal aj TASR. Na svoj návrh kandidátky ho zaradil predseda SaS Richard Sulík, mal byť medzi prvými 15 menami. Mika uviedol, že pre jeho meno začala byť táto kandidátka spochybňovaná.


„Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie. Dnešným dňom som predsedovi strany SaS Richardovi Sulíkovi oznámil, že odstupujem z kandidatúry na poslanca NR SR v nadchádzajúcich parlamentných voľbách,“ napísal Mika s tým, že aj naďalej ostáva sympatizantom strany.

Dnes rozhoduje len emócia

Mika v liste uviedol, že ponuku Sulíka kandidovať prijal preto, aby spoločnými silami vrátili krajinu ľuďom. „Mrzí ma, že v dnešnej dobe už nie sú podstatné výsledky, ani logické zdôvodnenia kritických otázok. Dnes často rozhoduje len emócia a obraz, ktorý chce niekto účelovo o vás vytvoriť napriek tomu, že máte jasnú profesionálnu osobnú históriu, s ktorou nemáte problém byť konfrontovaný,“ doplnil.

Fraška v SaS! Mika
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Podľa Sulíka je Mika obeťou skupinky okolo Galka a Rajtára

Sulík považuje Mikovo rozhodnutie za zrelé rozhodnutie zdatného manažéra, ktorý veľmi rýchlo zistil, v akom prostredí sa nachádzame. „Sme svedkami krágľovania úspešnejších - po Jozefovi Mihálovi a pokusoch o Luciu Nicholsonovú a Juraja Drobu skupinka okolo Rajtára a Galka namierilo hľadáčik na neho. Mrzí ma, že oblasť kultúry zostane nateraz nepokrytá a verím, že vízie pána Miku o slobodných médiách a verejnoprávnej RTVS sa podarí naplniť. Pochopil som však, že najskôr je potrebné spraviť si poriadok doma,“ uviedol Sulík. 


Prečítajte si rozhovor s Václavom Mikom, v ktorom hovorí, že sa špiny nebojí


A nebojíte sa, že špine, ktorá sa vyťahuje – a zažili ste to aj pri primátorských voľbách – budete musieť čeliť v ešte väčšej miere?

Človek si toho musí byť vedomý. Istý tréning za sebou mám a som presvedčený, že v mojom profesionálnom i osobnom živote som konal tak, že nie za všetko, čo som urobil, si pripíšem jedničku, ale naozaj sa neobávam, že sa objaví nejaká komunikácia  Lebo som konal tak, aby som sa vyhol všetkému, čo by mohlo mať následky v mojom profesionálnom živote. A to sa týka nielen pôsobenia v privátnych médiách, ale aj vo verejnoprávnej sfére. Odchádzal som ako manažér roka, čo je na túto pozíciu nezvyčajné a v súvislosti s vecami, ktoré sa určite objavia, som presvedčený, že na ne budem vedieť zrozumiteľne a jasne argumentačne odpovedať.

Demokratické jadro reaguje

Podľa Demokratického jadra sa Mika vzdal, no nedá sa povedať, že so cťou. Uviedli to na sociálnej sieti Facebook. „Pán Mika nehovorí pravdu, ak sa vyhovára na údajné intrigy Demokratického jadra SaS, Žiadne neboli. Len sme verejne vyjadrili svoj nesúhlas s jeho kandidatúrou, pretože si myslime, že jeho životný príbeh sa do SaS nehodí, o čom napokon svedčí aj jeho reakcia pre denník SME. To je všetko. Že si naše výhrady zobral k srdcu, len potvrdzuje zmysel našej platformy,“ napísali. 

Exriaditeľ RTVS tiež poďakoval za dôveru a podporu Sulíkovi, ako aj ďalším členom strany. Uviedol, že SaS má kvalitný program, ktorý Slovensko potrebuje. Sulík predstavil Miku ako súčasť kandidátky v pondelok (30. 9.). Konečnú podobu kandidátky budú členovia SaS schvaľovať na sobotňajšom (5. 10.) nominačnom Kongrese strany. Lídrom Sulíkovho návrhu kandidátky má byť on sám, po ňom nasleduje europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Medzi prvými 15 menami jeho návrhu je aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Nie sú však medzi nimi členovia platformy Demokratické jadro SaS Ľubomír Galko, Jozef Rajtár či Natália Blahová.


Galéria

Václav Mika

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články