Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej strany, tá ho chce žalovať | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej strany, tá ho chce žalovať

Uprostred predseda ĽSNS Marian Kotleba, vedľa neho Milan Mazurek
Uprostred predseda ĽSNS Marian Kotleba, vedľa neho Milan Mazurek
Zdroj: TASR – Jakub Kotian
23.09.2019 11:24

TRENČÍN - Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) protizákonne a strana Mariana Kotlebu to chce dokázať aj na súde. Povedal to podpredseda ĽSNS a poslanec Národnej rady SR Martin Beluský.


Dodal, že strana zváži aj trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa. "Ľudová strana Naše Slovensko je legitímnou a legálnou politickou stranou, čo potvrdil aj Najvyšší súd Slovenskej republiky," povedal Beluský. Primátor Trenčína Richard Rybníček zakázal ĽSNS zhromaždenie plánované na 17. októbra na Mierovom námestí v Trenčíne, ktoré strana zvolala za účelom „predstavenia skutočnej pravdy o činnosti politickej strany Kotleba - ĽSNS".

Mesto Trenčín podľa primátora Rybníčka zakázalo akciu Kotlebovej strany, lebo účel zhromaždenia bol v rozpore so zákonom o zhromažďovacom práve. Ďalším dôvodom je právoplatné odsúdenie jedného z popredných predstaviteľov ĽSNS Milana Mazureka za úmyselný trestný čin. Najvyšší súd ho 3. septembra 2019 odsúdil za hanobenie národa, rasy a presvedčenia z dôvodu jeho verejných verbálnych vyjadrení a prezentácie názorov voči rómskej komunite.

„Správny orgán upozorňuje na to, že politická strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko ani jej hlavní predstavitelia vyjadrenia Milana Mazureka, ktoré boli predmetom trestného konania nespochybnili, ani sa od nich nedištancovali. Práve naopak, predstavitelia tejto politickej strany vyjadrili Milanovi Mazurekovi podporu," píše sa v rozhodnutí. Mesto odôvodnilo svoje rozhodnutie aj úctou voči židovskej komunite.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články