Odborári podporujú návrh SNS: Chcú, aby rekreačné poukazy boli pre všetkých zamestnancov | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Odborári podporujú návrh SNS: Chcú, aby rekreačné poukazy boli pre všetkých zamestnancov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinksktock.com
31.07.2019 20:45

BRATISLAVA - Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) podporuje návrh koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS), aby rekreačné poukazy mohli využívať všetci zamestnanci. Informovala o tom hovorkyňa KOZ Martina Nemethová v súvislosti s iniciatívou SNS, aby nárok na rekreačné poukazy mali od 1. januára 2021 všetci zamestnanci, nielen tí v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac pracovníkmi.


"KOZ SR ešte počas legislatívneho procesu pri prvej verzii rekreačných poukazov nesúhlasila s vylúčením istej skupiny zamestnancov. Príspevok na rekreáciu by sa mal totiž poskytovať všetkým zamestnancom bez rozdielu, na to či zamestnávateľ zamestnáva viac ako 50 zamestnancov v pracovnom pomere," uviedla Nemethová. "Návrh rozšíriť poskytovanie rekreačných poukazov pre všetkých zamestnancov preto vítame," dodala.

Zamestnávatelia združení v Klube 500 naďalej trvajú na tom, že rekreačné poukazy by mali byť dobrovoľné. "Klub 500 zotrváva na svojom pôvodnom stanovisku z obdobia prípravy zavedenia - využívanie inštitútu rekreačných poukazov by malo byť pre podniky dobrovoľné, nie povinné," informoval výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré pokrýva aj oblasť cestovného ruchu, na iniciatívu SNS zareagovalo tým, že rekreačné poukazy sú v platnosti iba od začiatku roka, pričom najväčší nápor na ich využitie sa očakáva práve v letných mesiacoch. "Kým nebudú vyhodnotené doterajšie skúsenosti z ich fungovania, je z pohľadu rezortu dopravy predčasné sa vyjadrovať k takto odbornej téme, ktorá ešte bude predmetom rokovaní," uviedol odbor komunikácie ministerstva.

SNS v stredu informovala, že v Národnej rade SR už predložila návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, aby rekreačné poukazy mohli využívať všetci zamestnanci od začiatku roka 2021. V prípade vôle celého spoločenského spektra je strana pripravená navrhnúť účinnosť zmeny aj od 1. januára 2020. Všetko podľa národniarov závisí od najbližších rokovaní so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi.

Od začiatku roka 2019 môžu využívať rekreačné poukazy, resp. príspevky pracovníci v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac zamestnancami, ak o preplatenie časti nákladov na ubytovanie na Slovensku požiadajú a u aktuálneho zamestnávateľa pracujú minimálne dva roky. Z oprávnených výdavkov do päťsto eur ročne zamestnávatelia preplatia 55 percent sumy, maximálne 275 eur, a zamestnanci zvyšných 45 percent, teda 225 eur. Rekreačný príspevok si môžu odpočítať z daňového základu aj samostatne zárobkovo činné osoby.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články