Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Hlina nezatvára dvere pred novými členmi KDH: Ľudia, ktorí chcú prinášať riešenia, sú vítaní

Alojz HlinaGaléria fotiek (3)
Alojz Hlina
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA - Dvere Kresťanskodemokratického hnutia sú otvorené, aj vždy budú. Za 30 rokov existencie hnutia odišlo z KDH dosť ľudí, ktorí vytvorili svoje vlastné strany, ale tie skôr či neskôr zanikli. Výsledok volieb do Európskeho parlamentu dáva KDH dôvod byť optimistami do budúcnosti, považujú sa za lídrov v konzervatívnom priestore. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov KDH počas dnešnej tlačovej konferencie. Ako však povedal predseda KDH Alojz Hlina, účelové koalície odmieta.


„Sú rôzne formy spájania sa. My máme veľký konzervatívny dom, nech sa páči. Kto chce spolupracovať inak, napríklad koalíciou, tak tu je problém. Špeciálne je problém so stranou, ktorá bola tesne pred voľbami kúpená. Bolo to kúpené, je problém s financovaním. Je problém, kto tam kandidoval. KDH je moderná kresťanskodemokratická strana. Ale platí, že ľudia, ktorí sa chcú angažovať, prinášať riešenia, nech sa páči, sú vítaní,“ povedal dnes Hlina na margo možných rokovaní s Kresťanskou úniou. V nej pôsobí bývalá dlhoročná politička za KDH Anna Záboská. Hlina odmieta, aby sa strana s dlhoročnou tradíciou spojila s niekym, kto stranu založil pár týždňov pred voľbami.

Zároveň však platí, že ľudia z Kresťanskej únie sa môžu vrátiť do KDH. Potvrdil to Hlina aj podpredseda KDH Milan Majerský. „Musíme sa vyhnúť precedensu, že niekto si založí stranu, dá názov kresťanská a bude sa uchádzať o koaličnú zmluvu s KDH. My pozývame ľudí, ktorí to s kresťanskou politikou myslia vážne, ale nie ako koaličných partnerov, ale ako členov. Pozývame ľudí z Kresťanskej únie, aby prišli do KDH,“ povedal Majerský.

Alojz Hlina
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/Diana Černáková

Predstavitelia Kresťanskej únie (KÚ) začínajú tento týždeň prvé kolo rozhovorov o spájaní kresťanských síl do parlamentných volieb. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytla predsedníčka KÚ Anna Záborská. V nedeľu totiž "zaznela v médiách nepravdivá informácia, že Kresťanská únia podmieňuje rokovanie s KDH o koalícii do parlamentných volieb 2020 výmenou jeho predsedu. Kresťanská únia si nikdy takúto podmienku nekládla,“ objasnila Záborská.

Zároveň poďakovala všetkým voličom, ktorí odovzdali Kresťanskej únii svoj hlas. „Ich hlasy sú signálom toho, že projekt Kresťanskej únie má budúcnosť. Výsledky navyše definitívne ukázali, že Kresťanská únia neberie hlasy KDH, ale ponúka alternatívu pre kresťanov, ktorí doteraz volili iné strany,“ zdôvodnila Záborská. Branislav Škripek z KÚ v stanovisku doplnil, že dôvera voličov ich zaväzuje k tomu, aby na tomto spoločnom projekte pracovali s ešte väčším odhodlaním a nasadením.

Alojz Hlina
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Kresťanskú úniu (KÚ) založili odídenci z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Anna Záborská a Branislav Škripek. V sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu (EP) získala KÚ 3,85 percenta hlasov, volilo ju 37 974 voličov. Tento výsledok im však na získanie mandátu v EP nestačil, keďže neprekročili potrebné päťpercentné volebné kvórum.

Z ostatných kresťanských politických strán sa do europarlamentu dostalo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 9,69 percenta hlasov. Z kandidátov KDH získal najviac hlasov Ivan Štefanec a Miriam Lexmann. Lexmann však obsadí štrnásty mandát za Slovensko v EP až v prípade brexitu, teda po tom, čo Európsku úniu opustí Veľká Británia.

Viac o téme:
ZDROJ: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články