Kiska v tom má jasno: Pri voľbách do národnej rady by sa mal zmeniť volebný systém | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Kiska v tom má jasno: Pri voľbách do národnej rady by sa mal zmeniť volebný systém

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
22.05.2019 16:05

BRATISLAVA – Volebný systém pri voľbách do Národnej rady SR by sa mal zmeniť. Na dnešnom sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to zdôraznil prezident Andrej Kiska.


„Ideálne by bolo, aby sa pomerný volebný systém s jednomandátovým volebným obvodom zmenil na 79 volebných obvodov, aby mal každý okres svojho poslanca v Národnej rade SR,“ vysvetľuje Kiska. Ostatné mandáty poslancov parlamentu by mali byť podľa prezidenta doplnené doterajším systémom pomerného zastúpenia. Je to však podľa neho téma, ktorá si vyžaduje celonárodnú diskusiu.

Prezident ďalej poukázal na fakt, že od primátorov a starostov často počúva výhrady k neopraveným a rozbitým cestám, k nefungujúcim a chaotickým železničným spojeniam, k tomu, že takmer tretina obcí nemá kanalizáciu. Mnohí starostovia a primátori sú navyše podľa neho nahnevaní na spôsob, akým sa zaviedli bezplatné obedy na školách, povinnosť odhŕňať sneh na chodníkoch či povinná predškolská dochádzka.

„To, čo oprávnene kritizujete, je spôsob, akým sa tieto a ďalšie významné zmeny ovplyvňujúce rozpočet štátu a samospráv, menia. Niet preto divu, že zákony a ich implementácia v praxi sú potom nedostatočné. Ako prezident som päť rokov vracal vláde SR zákony na prerokovanie pre nedodržiavanie legislatívnych pravidiel. Zákony sa totiž majú poctivo pripravovať od začiatku legislatívneho procesu a nie ich zachraňovať na poslednú chvíľu,“ objasňuje Kiska. Tieto a mnohé ďalšie problémy, ktoré starostov a primátorov trápia, spája podľa neho slabá schopnosť štátu využiť dobré ekonomické obdobie, ktoré má Slovensko za sebou.

Andrej Kiska
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Na 30. sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa koná v dňoch 22. až 23. mája, si takmer 1 300 starostov a primátorov volí svojho nového predsedu. Dvojdňové rokovanie najvyššieho orgánu ZMOS je zároveň prvým snemom od jesenných komunálnych volieb. Úlohou ZMOS-u je podľa ich stanov "obhajovať spoločné záujmy a práva členských miest a obcí pri rešpektovaní ich autonómneho postavenia, v súlade s Európskou chartou miestnej samosprávy, Ústavou SR a zákonmi Slovenskej republiky a na základe princípov trvalo udržateľného rozvoja a sociálnej kohézie". Združenie funguje od roku 1990.


Galéria

Andrej Kiska Andrej Kiska

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články