Smutný pohľad na sídlo slovenskej hlavy štátu: FOTO Prezidentskú vilu požiera hrdza a pleseň | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Smutný pohľad na sídlo slovenskej hlavy štátu: FOTO Prezidentskú vilu požiera hrdza a pleseň

Prezidentská vila je neobývaná 15 rokov. Naposledy v nej býval Rudolf Schuster.
Prezidentská vila je neobývaná 15 rokov. Naposledy v nej býval Rudolf Schuster.
Zdroj: KP SR
08.05.2019 05:55

BRATISLAVA - Už 15 rokov chátra prezidentská vila na Slavíne. Posledný a jediný prezident, ktorý v nej býval, bol Rudolf Schuster. Ten ju kúpil v roku 2000 od Východoslovenských železiarní, no v roku 2004 ju opustil. Odvtedy chátra.


Prezidentskú vilu zdedil neskôr Ivan Gašparovič, ktorý v nej nebýval. Ostal vo svojom dome v Limbachu. Neskôr ju chcel zrekonštruovať Andrej Kiska, no oprava by bola pridrahá. 

"Rezidencia na Slavíne je viac ako 15 rokov neobývaná, odmietol tam bývať prezident Ivan Gašparovič a pri nástupe do funkcie Andreja Kisku bola schátraná. Sú tam vlhké steny, vydutá podlaha, deravá strecha, nefunkčné kúrenie. Rezidencia je tiež dispozične veľmi zle riešená, nie je tam žiaden priestor pre prijímanie návštev," povedal Roman Krpelan, hovorca Andreja Kisku. 

Prezidentská vila je neobývaná
Zdroj: KP SR

Prezidentská vila je neobývaná
Zdroj: KP SR

Vila teda odvtedy chátra a je v katastrofálnom stave. Či s ňou bude niečo robiť budúca prezidentka Zuzana Čaputová, isté nie je, no aj tá sa rozhodla ostať bývať v Pezinku, kde žije aj so svojimi dcérami. 

Čaputovej dom obkľúčili čierne autá: Prezidentka ostáva v Pezinku, pod dohľadom budú aj susedia

"Rekonštrukcia rezidencie do reprezentačnej podoby si vyžadovala pomerne vysokú sumu a prezident Andrej Kiska tým, že v Bratislave býval bez rodiny a nepotreboval väčší priestor, sa nakoniec rozhodol, že rezidencia sa počas jeho funkčného obdobia rekonštruovať nebude. Je na rozhodnutí novej hlavy štátu, ako s rezidenciou naloží. Najväčšou hodnotou rezidencie je jej okolie, pozemok na ktorom stojí," dodal Krpelan s tým, že Andrej Kiska v súčasnosti využíva byt, ktorý je tri minúty od Prezidentského paláca. Nájomné stojí 1300 eur vrátane upratovania. 

Prezidentská vila je v katastrofálnom stave.
Prezidentská vila je neobývaná
Zdroj: KP SR

Prezidentská vila je neobývaná
Zdroj: KP SR

Prezidentská vila je neobývaná
Zdroj: KP SR


Galéria

Prezidentská vila je neobývaná Prezidentská vila je neobývaná Prezidentská vila je neobývaná Prezidentská vila je v Prezidentská vila je neobývaná Prezidentská vila je neobývaná

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články