Európska únia si potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne, myslí si Lajčák | Topky.sk

°C

Sobota, 18. január 2020. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Európska únia si potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne, myslí si Lajčák

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
18.03.2019 16:45

BRUSEL - Európska únia si potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne. Týmito slovami opísal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák podstatu pondelňajších rokovaní šéfov diplomacií krajín EÚ s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im v Bruseli.


Lajčák pripomenul, že Rada EÚ pre zahraničné veci už po druhý raz rokovala o vzťahoch s Čínou, a spresnil, že o tejto téme budú koncom týždňa rokovať aj hlavy vlád a štátov na summite v Bruseli (21. - 22. 3.). "To je v poriadku, lebo Čína je globálny hráč a EÚ si potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne," skonštatoval Lajčák. Dodal, že z pohľadu Európanov sú veci, kde EÚ s Čínou dobre spolupracuje a potrebuje ju, sú však aj otázky, kde sa názory oboch strán rozchádzajú. Podľa jeho slov bolo pondelňajšie rokovanie s Wang Im konštruktívne a rozsiahle, pričom čínsky hosť bol "veľmi otvorený a konkrétny" a vôbec po prvý raz sa stalo, že bol účastníkom pracovného obedu Rady ministrov. "Ten rozhovor bol krok vpred, pokiaľ ide o naše vzťahy, a vyjasnili sme si našu európsku filozofiu," opísal rokovania Lajčák.

Na otázku, či Wang I loboval za záujmy čínskych firiem na európskom trhu, keď rastie nedôvera napríklad voči technologickej spoločnosti Huawei, Lajčák potvrdil, že šéf čínskej diplomacie v prvom rade zdôraznil, že ide o firmu, ktorá je na 100 percent v súkromných rukách. "Vylúčil, že by existovali zadné vrátka, cez ktoré by čínska vláda mohla získavať dáta a údaje prostredníctvom tejto firmy," spresnil Lajčák. Dodal, že Wang I požiadal svojich partnerov, aby EÚ nemala "dvojaký štandard" a pristupovala k tejto firme tak, ako pristupuje k ostatným zahraničným firmám.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články