Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

Fico sa bráni voči obvineniam: Talianska prokuratúra nič nemá, očakávam veľké ospravedlnenia

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
22.02.2019 20:15

BRATISLAVA - Predseda strany Smer-SD Robert Fico odmieta obvinenia prezidenta Andreja Kisku o tom, že sa prezidentovi vyhrážal. Fico tiež uviedol, že naopak prezident Kiska ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, keď sa informoval o prípade svojej spoločnosti KTAG. Fico navyše očakáva od prokuratúry alebo polície, že vyvrátia tvrdenia prezidenta o ich účelovom zneužití predsedom alebo stranou Smer.


"Ja som netušil o tom, že bude vznesené nejaké obvinenie, ani ma to nezaujíma. Rozhodli o tom orgány činné v trestnom konaní a nie Fico," povedal. Prezident Andrej Kiska dnes na vlastnom tlačovom brífingu uviedol, že obvinenie konateľa firmy KTAG je pomstou za to, že nesúhlasil s vymenovaním Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu SR. Fico tieto vyjadrenia poprel a povedal, že v prípade, že má prezident Kiska nejaké informácie, má ich odstúpiť polícii.

"Ja sa musím k tomuto prípadu vyjadrovať, pretože som si myslel, že prezidentské voľby boli v roku 2014 férové. Svoju vtedajšiu prehru som prijal a ponúkol som pánovi Kiskovi spoluprácu. Naopak, voľby neboli férové. Pán Kiska si chcel dať náklady na ne preplatiť od daňových poplatníkov. Jeho firma neskôr pýtala vratky na DPH. Teraz pán Kiska obviňuje mňa," doplnil.

"Očakávam, že polícia a prokuratúra sa voči týmto nezmyselným výrokom o ich účelovom využití stranou Smer alebo mojou osobou ohradí, pretože to nie je pravda. Ja nemám žiaden vplyv na ich prácu," dodal. Fico tiež na tlačovom brífingu spomenul údajný telefonát medzi ním a Antoninom V., ktorý podľa médií zachytila talianska prokuratúra. Podľa neho to bolo iba účelové nezmyselné obvinenie, aby sa prekryl škandál prezidenta.

"Talianska prokuratúra potvrdila, že takéto informácie nemá a ak by ich aj mali, určite by ich neposkytli novinárom. Takže očakávam veľké ospravedlnenie za tie obvinenia na moju osobu," ozrejmil Fico.

Prezident Andrej Kiska dnes na vlastnom tlačovom brífingu uviedol, že obvinenie konateľa firmy KTAG je pomstou za to, že nesúhlasil s vymenovaním Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu SR. Kiska podľa vlastných slov dlho zvažoval, či bude na obvinenia reagovať, ale podľa neho je nemysliteľné, aby sa zneužívala moc na diskreditovanie politických oponentov. Kiska tiež doplnil, že sprostredkovane sa mu Robert Fico vyhrážal, že v prípade jeho nevymenovania bude mať jeho daňová kauza ďalšie následky. Obvineného konateľa bude právne zastupovať bývalý minister vnútra Daniel Lipšic.

Informáciu o obvinení konateľa spoločnosti KTAG priniesol spravodajský portál Denníka N, ktorému to potvrdila polícia. "Dňa 9. júla 2018 prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove v zmysle Trestného poriadku vydal záväzný pokyn vyšetrovateľke vo veci daňového podvodu vydať uznesenie o začatí trestného stíhania a následne vydať uznesenie o spojení veci s trestnou vecou zločinu daňového podvodu.

Dňa 13. februára 2019 vyšetrovateľ finančnej polície NAKA obvinil jednu osobu za daňový trestný čin. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,“ vyhlásilo policajné prezídium. Obvinený je podľa informácií Denníka N konateľ firmy KTAG Eduard K. Druhý konateľ firmy a Kiskov brat Jaroslav obvinený nie je. V čase, keď sa podľa polície stal trestný čin, bol konateľom aj Andrej Kiska.

Stíhanie sa týka toho, že si KTAG od štátu vypýtala neoprávnenú vratku DPH vo výške 146-tisíc eur. Vratka nebola nikdy vyplatená, už len jej samotné uplatnenie je však podľa polície trestný čin. Firma vo veci zaplatila aj pokutu, ale polícia prípad prirovnáva k Ladislavovi Bašternákovi a hovorí, že sa na to nevzťahuje účinná ľútosť.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články