°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Figeľ by v eurovoľbách mohol kandidovať za KDH, Spolu-OD a Progresívne Slovensko sa spojili

Ján Figeľ
Ján Figeľ
Zdroj: TASR - Michal Svítok
06.02.2019 10:25

BRATISLAVA - Ján Figeľ by mohol kandidovať za KDH v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu. Mal by mať posledné miesto na kandidačnej listine. Rozhodovať o tom má Rada KDH, ktorá sa uskutoční 16. februára. Potvrdil to predseda KDH Alojz Hlina.


"Uvedomujeme si, že eurovoľby budú mimoriadne dôležité. Európa a Slovensko sú v ohrození, treba spojiť sily. A tak sme sa rozhodli vytvoriť platformu 'otcov zakladateľov' na našej kandidátke pre eurovoľby," povedal Hlina.

Figeľ je podľa jeho slov logická a jednoznačná voľba, keďže sa zaslúžil o členstvo Slovenska do EÚ. Figeľ zodpovedal za prístupové rokovania SR, a keď sa Slovensko stalo členom Únie, ako prvý Slovák vykonával funkciu eurokomisára.

Na Slovensku budú eurovoľby v sobotu 25. mája. Voliť sa bude 14 europoslancov. Politické strany môžu podať kandidačné listiny do 24. februára. Volebná kampaň už beží. Poslanci Európskeho parlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie, ktoré sa začína dňom prvej schôdze Európskeho parlamentu po uskutočnených voľbách.

Spolu-OD a Progresívne Slovensko sa spojili v eurovoľbách

Mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia (OD) sa spojili v májových voľbách do Európskeho parlamentu. Voličom ponúknu spoločnú kandidátku. Predsedovia strán to potvrdili v stredu podpisom a avizujú, že v spolupráci chcú pokračovať až do parlamentných volieb v roku 2020, ale aj po nich. Fúziu zatiaľ neplánujú.

Líder Spolu - OD Miroslav Beblavý povedal, že voličom na kandidátke ponúknu skupinu špičkových odborníkov a charakterných ľudí, ktorí budú v Európskom parlamente zastupovať záujmy Slovenska. "Nepôjdu tam pre plat či zašívať sa, ale pracovať," deklaruje Beblavý. Strany predstavili vedúce osobnosti spoločnej európskej kandidátky. Lídrami budú Michal Šimečka a Vladimír Bilčík. Šimečka z Progresívneho Slovenska bude na kandidátke na prvom mieste, Bilčík zo Spolu - OD na druhom a nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Simona Petrík zo Spolu - OD na treťom mieste.

Pred 15 rokmi Slovensko vstúpilo do Európskej únie (EÚ). Podľa Beblavého ani za taký dlhý čas sa nepodarilo, aby malo Slovensko európske nemocnice, cesty či platy. "Pätnásť rokov sa zdalo ako dostatočne dlhá doba, aby SR dobehla vyspelú Európu, nie je to však tak. Problém nie je na strane slovenských občanov, ale pre zlyhanie politickej reprezentácie," tvrdí predseda Spolu - OD.

Šéf Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko tvrdí, že Európa je pred kľúčovým rozhodovaním sa, kam bude smerovať. Či si určí smer rozdrobenej Európy, kde si každý štát bude hájiť svoje záujmy, budú v nej vládnuť populisti, alebo budú ľudia myslieť na svoju budúcnosť. Kandidátku do eurovolieb Progresívneho Slovenska a Spolu - OD hodnotí Štefunko ako najlepšiu, akú kedy videl. "Naša kandidátka je zložená z ľudí, z nich každý má svoju špecifickú oblasť, ktorú chce reprezentovať na úrovni EÚ a SR," podotkol líder progresívcov.

Strany avizujú, že v spolupráci chcú pokračovať aj po voľbách do Európskeho parlamentu. Víziu majú do najbližších parlamentných volieb, ale aj po nich. Fúziu strán do volieb do NR SR v roku 2020 zatiaľ neplánujú.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články