SaS: Stimuly na vedu majú rovnaké hodnotenia, Lubyová má vyvodiť zodpovednosť | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

SaS: Stimuly na vedu majú rovnaké hodnotenia, Lubyová má vyvodiť zodpovednosť

Branislav Gröhling
Branislav Gröhling
Zdroj: SITA/Marko Erd
15.01.2019 14:20

BRATISLAVA - Stimuly na vedu a výskum majú rovnaké hodnotenia od rôznych hodnotiteľov. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) by mala vyvodiť zodpovednosť. Hovoril o tom poslanec Národnej rady SR za SaS Branislav Gröhling na tlačovej konferencii v Bratislave, ktorý naznačuje možné manipulovanie s posudkami. Pripúšťa aj možnosť odvolávania ministerky v parlamente, pokiaľ nebude konať ona alebo premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).


"Viaceré hodnotenia k stimulom za 33 miliónov eur pôsobia veľmi podozrivo, neodborne. A pri projekte za 1,3 milióna eur boli dva nezávislé posudky od dvoch rôznych ľudí od slova do slova odkopírované a iba preložené z češtiny do slovenčiny," uviedol Gröhling. Poukázal na posudok, v ktorom podľa jeho slov hodnotiteľ nepozná náklady projektu ani technológie, ale verí, že tieto požiadavky sú primerané. Hodnotiteľ teda podľa Gröhlinga nerozumie tomu, čo hodnotí, ale dáva plný počet bodov.

Poslanec pripomenul slová ministerky, že v systéme nevidí priestor na manipuláciu. Posudky však podľa Gröhlinga dokazujú opak. Liberál pripomína, že Peter Plavčan musel pre eurofondový škandál odísť z funkcie. "Ministerka Lubyová sa miesto prijatia zodpovednosti len vyhovára," podotkol Gröhling. SaS podľa jeho slov upozorňovala na situáciu premiéra Pellegriniho aj ministerstvo financií. Strana chce, aby konali, rovnako by podľa nej mala konať prokuratúra.

Gröhling pripúšťa aj podanie podnetu na Najvyšší kontrolný úrad SR  či odvolávanie ministerky v parlamente. "Intenzívne o tom diskutujeme," povedal s tým, že všetky zistenia smerujú k tomu, aby ministerka vyvodila zodpovednosť.

Rezort školstva pridelil viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa Gröhlinga aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Poukázal aj na to, že neboli zapísané v Registri partnerov verejného sektora (RPVS). Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) všetky subjekty, ktoré dostanú štátnu pomoc, majú byť zaregistrované v RPVS. Lubyová potvrdila, že firmy vyzvali, aby sa zaregistrovali do RPVS, a tie to dodatočne urobili.

Gröhling útočil na 114 odborných hodnotiteľov

Po tom, ako si poslanec Branislav Gröhling poplietol kritériá eurofondov a aplikoval ich omylom na stimuly, začal teraz smerovať útoky na 114 odborných hodnotiteľov, ktorí boli v systéme SK CRIS a vypracovali 174 odborných posudkov a boli vylosovaní za prítomnosti notára. Píše to ministerstvo školstva vo svojej reakcii na dnešnú tlačovú besedu strany Sloboda a Solidarita (SaS). Poslanec NR SR a tímlíder SaS pre školstvo Gröhling okrem iného povedal, že stimuly na vedu a výskum majú rovnaké hodnotenia od rôznych hodnotiteľov. „Je to poľutovaniahodné konanie, pretože takéto mediálne útoky na odborných hodnotiteľov spôsobia zníženie záujmu o hodnotenie projektov, a tým aj zníženie čerpania súťažných prostriedkov na vedu na Slovensku vrátane eurofondov," píše rezort školstva.

Komisia na posudzovanie projektov bola podľa ministerstva školstva zostavená na základe príkazov ministra z rokov 2012 a 2015 s prevahou členov z externého prostredia - štyria pracovníci sekcie vedy, nezávislý expert, šesť externých odborníkov z Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Slovenskej akadémie vied a Žilinskej univerzity v Žiline, pričom nezávislosť bola zabezpečená aj tým, že komisia hlasovala tajne.

Ako tvrdí rezort školstva, poslanec Gröhling napáda hodnotiteľa, ktorý sa vyjadril, že zameranie projektu nadväzuje a rozširuje doterajšie aktivity žiadateľa. Poslanec SaS upozornil na firmu zo zbrojárskeho priemyslu, ktorá získala pol milióna eur a chce sa venovať výskumu srdcovocievnych ochorení. „Hodnotiteľ v posudku napísal, že projekt nadväzuje a rozširuje doterajšie aktivity žiadateľa. Vyzerá to tak, že hodnotiteľ ani nevedel, čo hodnotí," povedal opozičný poslanec. Podľa ministerstva školstva sa uvedené vyjadrenie zhoduje so skutočnosťou a zároveň dokumentuje to, že dochádza k naplneniu cieľa schémy stimuly - podporiť prechod od výrobných aktivít k výskumným v prípade žiadateľa, a to využitím dlhoročných vedeckých skúseností spoluriešiteľa, ktorým je Centrum experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied.

„Opisovanie posudkov nie je možné, hodnotitelia pracujú v elektronickom systéme pod svojimi loginmi. Určitá zhoda vo formulácii v posudkoch je bežná a žiaduca, keďže posudzovatelia dostali vzor formulára posudku v závislosti od konkrétnej oblasti a zároveň boli viazaní postupovať podľa zverejnenej metodiky a jednotného manuálu pre hodnotenie. Určitá miera zjednotenia je nevyhnutná pre porovnateľnosť a konzistentné hodnotenie projektov. Rovnako sa môže stať, že dvaja hodnotitelia posudzujúci ten istý projekt majú niektoré formulácie spoločné, pretože čerpajú z rovnakého projektového dokumentu, ktorý mali posudzovať, alebo verifikujú údaje z verejne dostupných zdrojov. Toto absolútne neznižuje dôveryhodnosť hodnotenia, naopak, preukazuje, že hodnotitelia detailne a verne pracujú s hodnoteným projektom a verifikujú a osvedčujú fakty uvádzané v projekte, pričom konajú nezávisle. Poukazuje to na konzistentnosť hodnotenia," tvrdí rezort školstva.

Gröhling ešte 3. januára upozornil na to, že ministerstvo školstva pridelilo vyše 33,4 milióna eur firmám, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. „Pri piatich firmách sme nenašli žiadne informácie o tom, že by sa venovali výskumu. Zvíťazili tiež firmy, ktoré pôsobia v úplne iných odvetviach, než sú výskum a vývoj,“ vysvetlil Gröhling. Upozornil vtedy, že minimálne sedem firiem nie je zapísaných v Registri partnerov verejného sektora, no podľa zákona tam musia byť, pretože poberajú dotáciu vyššiu ako 250-tisíc eur.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články