°C

Utorok, 14. júl 2020. Meniny má Kamil, zajtra Henrich.

Rezort diplomacie odmieta, že dal bezpečnostnú stratégiu vypracovať americkému inštitútu

Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
Zdroj: SITA/Martin Medňanský
31.12.2018 13:17

BRATISLAVA - Rezort diplomacie odmieta tvrdenie, že by návrh novej bezpečnostnej stratégie vypracovali zahraniční experti. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré nevidí dôvod, prečo by aktuálna verzia bezpečnostnej stratégie nemala byť predložená na rokovanie Národnej rady (NR) SR.


"Príprava a koncipovanie bezpečnostnej stratégie bol dlhodobý a inkluzívny proces, do ktorého boli zapojené všetky slovenské ministerstvá, spravodajské služby, médiá, mimovládny sektor, experti a takisto predstavitelia všetkých politických strán," uviedol rezort.

O vypracovaní stratégie v americkom inštitúte hovoril podpredseda parlamentného zahraničného výboru Jaroslav Paška (SNS). "Dokument, ktorý nechal minister Lajčák pred viac ako rokom vypracovať u analytikov pobočky americkej Carnegie Endowment for International Peace z Washingtonu, je vo viacerých aspektoch neaktuálny a nášmu politickému prostrediu cudzí," vyhlásil Paška.

Nezohľadňuje podľa neho meniace sa bezpečnostné pomery vo svete. "Dnes už zreteľne ambivalentný vzťah Bieleho domu k strategickej spolupráci s EÚ nám ukazuje, že v oblasti bezpečnosti a obrany sa  budeme musieť v Európe aj regióne viac opierať o vlastné schopnosti, zručnosti, partnerstvá a kapacity ako doposiaľ," upozorňuje poslanec.

Ministerstvo však tvrdí, že dokument súčasný stav bezpečnostného prostredia a geopolitickej situácie vo svete zohľadňuje a identifikuje opatrenia na presadzovanie národných záujmov v tomto prostredí. "Toto hodnotenie zachytáva aj v tom čase nastupujúce trendy americkej zahraničnej politiky či snahu o autonómnejšiu európsku bezpečnostnú politiku. Vychádza striktne z národných záujmov SR identifikovaných v prvej časti stratégie," tvrdí. Pripomína tiež, že stratégia bola jednohlasne schválená po riadnom medzirezortnom pripomienkovom konaní v Bezpečnostnej rade a následne vo vláde SR.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články