Nedeľa, 28. november 2021. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Most-Híd má na zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska iný názor ako SNS

Predseda NR SR Andrej Danko.
Predseda NR SR Andrej Danko.
Zdroj: SITA/Martin Medňanský
09.10.2018 11:33

BRATISLAVA - Strana Most-Híd má na zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska iný názor ako jej koaličný partner Slovenská národná strana (SNS). Ako uviedla v odpovedi na otázku hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár, názor Mosta-Híd na zahraničnopolitickú orientáciu sa zhoduje s oficiálnou líniou SR, ktorá je ukotvená v Bezpečnostnej stratégii SR 2017 a Obrannej stratégii 2017.


„Andrej Danko ukázal, že je dobrým straníckym politikom. Stranu, ktorá bola pred zánikom, vrátil do parlamentnej politiky a do vlády. Byť lídrom koaličnej strany, stáť na čele NR SR si vyžaduje kompromisy v straníckej politike,“ uviedla. Podľa Mosta-Híd sa stáva, že štátne záujmy je potrebné uprednostniť, postaviť ich pred stranícke. „Najvyšší ústavní činitelia vo svojich rozhodnutiach, najmä v oblasti zahraničnej politiky, by sa mali opierať o platné dokumenty. Nikdy by nemali zabudnúť na to, že za hranicami reprezentujú celú krajinu. Žijeme v období hybridnej vojny, v parlamente máme extrémistov, účinnému boju proti nim sa nepriučíme na východe ale na západe,“ vyhlásila hovorkyňa Mosta-Híd.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa v Turecku počas Tretieho summitu predsedov parlamentov eurázijských štátov stretol s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Vjačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ a má zakázaný vstup do únie. „Máme naozaj priateľské vzťahy, ktoré si vážim. Je mi veľmi ľúto, že tento významný summit sa mi nepodarilo pre sankcie priniesť do Bratislavy. Sankcie sú veľmi nešťastné opatrenie. Verím však, že aj potrebnou diskusiou sa nám podarí presvedčiť kompetentných, že toto významné podujatie Európska únia potrebuje,“ skonštatoval Danko po bilaterálnom rokovaní s Volodinom.

Ako Danko zopakoval, jedinou cestou je dialóg. „Budem to opakovať stále a poviem to aj na summite: Dialóg svetových hráčov - svetových mocností, je našou jedinou možnosťou“. Tieto slová na spoločnom brífingu potvrdil aj predseda ruskej dumy Volodin. „Sme slovanské národy, patríme k sebe. Slovenský parlament na čele s Andrejom Dankom robí maximum pre zlepšenie komunikácie Európskej únie a Ruska. Naše vzťahy sa aj vďaka tomu budú aj naďalej rozvíjať a upevňovať“.

Reakcia predsedníčky Zahraničného výboru NR SR Kataríny Cséfalvayovej

Podľa predsedníčky Zahraničného výboru NR SR Kataríny Cséfalvayovej sa neustále objavujú nové dôkazy o zapojení oficiálnych orgánov Ruskej federácie do útoku novičokom v Salisbury alebo do hackerských útokoch v Holandsku. „Rusko používa neprijateľné nástroje hybridnej vojny. Nehovoriac o trvajúcej okupácii Krymu, destabilizácii východnej Ukrajiny. V tejto situácii sú vyjadrenia o potrebe zrušiť sankcie voči Ruskej federácii v rozpore s oficiálnou líniou slovenskej zahraničnej politiky, aj Bezpečnostnou stratégiou SR, ktorá bola schválená vládou a jasne hovorí o tom, že jedným z najvážnejších porušení medzinárodného poriadku je narušenie zvrchovanosti a územnej celistvosti štátu, čo sa stalo v prípade anexie Krymu,“ vyhlásila Cséfalvayová.

SNS podľa nej, žiaľ, prehliada oficiálnu zahraničnú politiku Slovenska a zdá sa, že uprednostňuje stranícku agendu pred spoločným vládnym programom. „Na základe správania sa Ruskej federácie je len logickým dôsledkom, že sme sa pripojili a trváme na spoločných sankciách EÚ. Ich rušenie jednoducho nemôže a nesmie byť vzhľadom na agresívne správanie sa Ruska na programe dňa,“ dodala.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články