Termín dostavby jadrovej elektrárne v Mochovciach určite nebude dodržaný, tvrdí SaS: Reakcia MH | Topky.sk

Sobota, 23. február 2019. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Termín dostavby jadrovej elektrárne v Mochovciach určite nebude dodržaný, tvrdí SaS: Reakcia MH

Atómové elektrárne v Mochovciach
Atómové elektrárne v Mochovciach
Zdroj: SITA/Martin Havran
11.07.2018 18:30

BRATISLAVA – Výstavba jadrovej elektrárne v Mochovciach sa zámerne naťahuje, stanovené termíny sa nedodržiavajú a ceny sa zvyšujú. Aktuálny prísľub premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) na termín dostavby tretieho bloku nebude tiež dodržaný. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave predseda SaS Richard Sulík.


Mochovce mali byť podľa Sulíka dostavané v roku 2012, teda pred šiestimi rokmi. "Aktuálne Pellegrini sľúbil, že druhý termín je druhý kvartál 2019," skonštatoval s tým, že elektráreň dovtedy určite dostavaná nebude. "Stačí sa pozrieť na to, čo všetko tam ešte chýba," zdôvodnil nesplnenie termínu Sulík. Voči tomuto termínu sú skeptickí aj zástupcovia Úradu jadrového dozoru SR, dodal poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Karol Galek.

Suma sa oproti pôvodnej zvyšovala o 2,6 miliardy eur. "Výstavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne je pre vyvolených ľudí perpetuum mobile, je to výrobňa peňazí," myslí si predseda liberálov, podľa ktorého je problémom aj to, že dodávateľov výstavby elektrárne vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Galek považuje za paradoxné, že spoločnosť Enel, ktorá podľa neho predlžuje výstavbu, poskytuje úver 700 miliónov eur Slovenským elektrárňam. Sulík zároveň zdôraznil, že elektrárne je nutné doprivatizovať.

Liberáli vyzvali vládu, aby prijala záväzný a fixný harmonogram financovania aj dostavby elektrárne v Mochovciach, a to bez ďalšieho zaťažovania štátneho rozpočtu. "Súčasne s pevným stanovením sankcií voči spoločnosti, ktorá je za dostavbu zodpovedná, teda voči spoločnosti Enel," doplnil Galek. Podľa neho by tiež mala byť priebežne informovaná NR SR prostredníctvom Hospodárskeho výboru o progrese dostavby.

Reakcia Ministerstva hospodárstva

Slovenská republika má v jadrovej elektrárni Mochovce výhradne pozíciu menšinového akcionára a nemôže tak určovať termíny a náklady na výstavbu tretieho a štvrtého bloku elektrárne(EMO34). Uviedol to hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano v reakcii na stredajšiu výzvu strany SaS, aby vláda prijala záväzný a fixný harmonogram financovania aj dostavby elektrárne v Mochovciach, a to bez ďalšieho zaťažovania štátneho rozpočtu.

Rezort hospodárstva upozornil, že výhradnú a úplnú manažérsku zodpovednosť za výstavbu EMO34 nesie súkromný väčšinový vlastník Slovenských elektrární, nie štát. "Štát má po nevýhodnej privatizácii od roku 2006 výhradne pozíciu menšinového akcionára a asi ťažko teda môže určovať a sľubovať termíny a náklady výstavby. Aj z toho je zjavné, že výstavbu nefinancuje štátny rozpočet, ako tvrdí SaS," zdôraznil Stano s tým, že minister hospodárstva pomalý postup výstavby opakovane kritizoval.

Predseda SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii poznamenal, že elektrárne je nutné doprivatizovať. Rezort hospodárstva však uviedol, že práve nezmyselná privatizácia zapríčinila, že štát stratil možnosť priamo ovplyvniť výstavbu jadrovej elektrárne. "Preto minister hospodárstva považuje predaj podielu štátu v Slovenských elektrárňach za nezmysel. Práve naopak, mal získať naspäť väčšinový podiel vo výhradnom prevádzkovateľovi jadrových blokov a v dominantnom výrobcovi elektriny na Slovensku," dodal Stano.

Opozičná SaS v stredu kritizovala proces dostavby EMO34 s tým, že termíny sa stále posúvajú. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v utorok (10. 7.) avizoval, že tretí blok elektrárne by mal byť spustený v druhom štvrťroku 2019. Podľa Sulíka tento termín splnený nebude. "Predseda vlády sa včera vyjadril na kontrolnom dni priamo v Mochovciach po tvrdom a kritickom rokovaní so súkromným vlastníkom veľmi jasne, že vláda bude tlačiť na dodržiavanie termínov a rozpočtu," priblížil Stano.

Žiga: Vláda súhlasila s pôžičkou 700 mil. eur na dostavbu EMO34 od firmy Enel

 

Vláda súhlasila s akcionárskou pôžičkou vo výške 700 miliónov eur pre Slovenské elektrárne (SE) na dostavbu tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO34) od talianskej spoločnosti Enel. Informoval o tom po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD). Materiál "Informácia o aktuálnom stave projektu dostavby EMO34 a finančnej situácii v spoločnosti Slovenské elektrárne," schvaľovala vláda ako tzv. vyhradený.

"Áno, vláda schválila akcionársky úver zo strany spoločnosti Enel do Slovenských elektrární s tým, že Enel poskytne tento úver ako akcionársku pôžičku a Slovenská republika prípadné svoje pohľadávky, ktoré má alebo jej v budúcnosti vzniknú, dá tiež na úroveň akcionárskeho úveru. Takže Enel žiadal, aby sme si neuplatňovali tieto pohľadávky na úkor ním poskytovaných peňazí," priblížil minister hospodárstva.

O tom, že spoločnosť Enel poskytne z vlastných zdrojov akcionársku pôžičku pre SE vo výške 700 miliónov eur, ktorá bude použitá na pokrytie nákladov na výstavbu tretieho a štvrtého bloku Elektrárne Mochovce, informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) počas kontrolného dňa v Mochovciach v utorok 10. júla. "Nejde o navýšenie rozpočtu, ten je stanovený na 5,4 miliardy eur. Z tejto sumy je už 4,9 miliardy eur zazmluvnených a viac ako 4,5 miliardy eur už aj vyplatených," povedal premiér.

Vláda v marci 2017 súhlasila s zvýšením rozpočtu zo 4,6 miliardy eur na 5,4 miliardy eur s podmienkou, že väčšinový akcionár zabezpečí financovanie dostavby tretieho a štvrtého bloku z vlastných zdrojov. "Zajtra (streda 11.7.) by sme mali poskytnutie pôžičky Slovenským elektrárňam schvaľovať na vláde s tým, že prípadné pohľadávky z Gabčíkova, ktoré by mohli vzniknúť zo súdnych sporov, ktoré vedie Slovenská republika voči Slovenským elektrárňam, budú uplatňované neskôr, teda budú na tej úrovni, ako by to bol tiež akcionársky úver," povedal 10. júla v Mochovciach Žiga.

Elektráreň v Mochovciach mala byť pôvodne spustená už v roku 2012, počítalo sa s rozpočtom 2,8 miliardy eur. Termíny sa postupne odďaľovali, rozpočet sa zvyšoval. Mimoriadne valné zhromaždenie v marci minulého roka schválilo strategický plán na roky 2017 až 2021, ktorého súčasťou je dostavba tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach vo výške 5,4 miliardy eur. 

Predseda vlády počas kontrolného dňa avizoval, že na jeseň tohto roka sa spoločne s ministrom hospodárstva do Mochoviec vrátia. "Budeme detailne kontrolovať dodržiavanie harmonogramu, aby sme neboli svedkami ďalšieho posúvania termínov, ako tomu bolo posledné roky. Ak k nim bude dochádzať, budeme s ministrom hľadať spôsoby riešenia problému vrátane vyvodenia konkrétnych personálnych dôsledkov voči tým, čo stavbu zdržiavajú," povedal Pellegrini.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články