°C

Piatok, 30. október 2020. Meniny má Šimon, Simona, zajtra Aurélia.

PRÁVE TERAZ Prokurátor podal obžalobu na ďalšieho kotlebovca Mizíka

Stanislav Mizík
Stanislav Mizík
Zdroj: Foto: SITA/Marek Mrviš
24.01.2018 16:09

BRATISLAVA - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes na Špecializovaný trestný súd obžalobu na poslanca parlamentu Stanislava Mizíka pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia, národa, rasy a presvedčenia.


Ako informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová, Stanislav Mizík sa ako poslanec Národnej rady SR v januári 2017 podieľal na vyhotovení textového dokumentu s urážlivým obsahom, ktorý bol zverejnený ako status na sociálnej sieti FB v rámci profilu „Volá hlas Gemera/Ľudová strana – Naše Slovensko a v rámci profilu „Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Bratislavský kraj“.

"Text sa týkal udeľovania štátnych vyznamenaní prezidentom. Z jeho obsahu vyplývalo, že obvinený vyjadruje nesúhlas voči udeleniu štátnych vyznamenaní rôznych stupňov pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky trom osobám z dôvodu príslušnosti k židovskej národnosti alebo náboženskému vyznaniu," uviedla Tökölyová s tým, že status bol následne preberaný a zverejňovaný v plnej alebo skrátenej forme najmä na internetových stránkach.

Poslanec 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod. Podľa poslanca prezident Kiska sa buď zbláznil, alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania. Udeľovanie štátnych vyznamenaní Kiskom otočilo zdravý rozum hore nohami, napísal ďalej. Negatívne komentoval udelenie vyznamenania aj Michalovi Kaščákovi, ktorý je podľa vyjadrení Stanislava Mizíka organizátor zvráteného festivalu Pohoda. Na adresu spisovateľky Daniely Šilanovej napísal, že bola fanatička do cigánskych zvykov.

Mazurek sa postaví pred súd vo februári

Iný poslanec ĽSNS, Milan Mazurek, sa postaví pred sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 26. februára tohto roka. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na neho obžalobu pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, farbu pleti či pôvod rodu.

Špecializovaný trestný súd uznal poslanca za vinného za hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika odvysielané v Rádiu Frontinus. Dostal peňažný trest 5000 eur, ak by ho nezaplatil, musel by ísť na polroka do väzenia. Navyše by stratil poslanecký mandát. Milan Mazurek vinu odmieta, chystá sa brániť na súde a voči trestnému rozkazu podal odpor.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA/Marek Mrviš

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články