Kotlebova vláda v Banskobystrickom samosprávnom kraji končí: Ján Lunter zložil sľub | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Kotlebova vláda v Banskobystrickom samosprávnom kraji končí: Ján Lunter zložil sľub

Ján Lunter počas ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja
Ján Lunter počas ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja
Zdroj: SITA/Jakub Julény
04.12.2017 18:15

RIMAVSKÁ SOBOTA - Nový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter sa dnes v Župnom dome v Rimavskej Sobote ujal funkcie na nové päťročné obdobie. Spolu s ním zložilo na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva sľub aj 47 poslancov kraja zo 49 zvolených. Ďalší dvaja sa ujmú svojich mandátov na nasledujúcom zasadnutí krajského zastupiteľstva.


Šesťdesiatšesťročný podnikateľ Ján Lunter, rodák z Telgártu, získal vo voľbách 4. novembra viac ako 48 percent hlasov voličov a s výrazným náskokom zvíťazil pred doterajším predsedom kraja Marianom Kotlebom. „Izoláciu nášho kraja musíme spoluprácou zmeniť. Nemôžeme mať kraj, z ktorého ľudia odchádzajú,“ uviedol v príhovore po zložení sľubu novozvolený predseda BBSK Ján Lunter. Vyzval vytvoriť kraj, ktorý „budeme môcť odovzdať ďalším generáciám“.

V úvode ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva BBSK vystúpil primátor Rimavskej Soboty a pokračujúci poslanec kraja Jozef Šimko, ktorý zhodnotil, čo dosiahli za uplynulé obdobie v meste a v okrese Rimavská Sobota a tiež to, čo trápi ich obyvateľov. Končiaci predseda svoje štvorročné obdobie považuje za úspešné. „Kraj odovzdávam bez nezaplatených dlhodobých faktúr a s podstatným znížením dlhov voči bankám,“ uviedol Marian Kotleba. Podľa neho bude mať Banskobystrický kraj na rok 2018 o 25 miliónov eur viac ako na rok 2017. Taktiež prehlásil, že počas nového volebného obdobia nebude potrebné kraj zadlžovať.

V Banskobystrickom samosprávnom kraji 4. novembra zvolili občania 49 poslancov v 13 volebných obvodoch, ktoré kopírujú okresy kraja. Nezávislí kandidáti obsadia v zastupiteľstve BBSK 22 kresiel, poslancov za stranu SMER-SD je 15. Päť poslancov bude zastupovať stranu SMK-MKP a štyria koalíciu SaS, OĽANO, NOVA, KDH, OKS. Po jednom poslancovi majú strany SNS, Most-Híd a ĽSNS. Z celkového počtu 526 978 zapísaných voličov v BBSK prišlo k volebným urnám 212 360 voličov, čo predstavuje volebnú účasť 40,29 percenta.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/Jakub Julény

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články