Odhalený škandál, kšefty u Kotlebu na poslednú chvíľu: Banskú Bystricu pripravil o státisíce | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Odhalený škandál, kšefty u Kotlebu na poslednú chvíľu: Banskú Bystricu pripravil o státisíce

Marian Kotleba a Ján Lunter
Marian Kotleba a Ján Lunter
Zdroj: SITA
22.11.2017 12:49

BANSKÁ BYSTRICA - Vyzerá to tak, že Marian Kotleba ešte na poslednú chvíľu robí, čo sa dá a oddaľuje odovzdanie župy. Podľa Luntera sa totiž za jeho pôsobenia horúčkovito tendruje, na poslednú chvíľu sa upravujú pracovné zmluvy a rozpredáva sa majetok Banskobystrickej regionálnej správy ciest za smiešne sumy.


Budúci predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter v utorok vyzval dosluhujúceho šéfa kraja Mariana Kotlebu, aby už určil miesto, dátum a čas, kedy bude môcť prevziať úrad. Zároveň mu tiež adresoval výzvu, aby prestal konať spôsobom, ktorý poškodzuje záujmy kraja. 

Kotleba horúčkovito tendruje

"Máme informácie, že na Úrade BBSK sa v posledných týždňoch a dňoch horúčkovito tendruje, na poslednú chvíľu sa upravujú pracovné zmluvy a nehospodárne rozpredáva majetok Banskobystrickej regionálnej správy ciest," uviedli ľudia z Lunterovho tímu na tlačovej besede v Banskej Bystrici. Matej Bučko z tímu nového predsedu BBSK prezentoval najnovšie zistenia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: bbonline.sk

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: bbonline.sk

Verejný obstarávateľ vyhlásil 15 podlimitných zákaziek na stavebné práce rovnakého charakteru v rovnaký deň v priebehu približne 1 hodiny na EKS. Celková predpokladaná hodnota týchto zákaziek bola 8 506 395,71 € bez DPH, čiže viac ako 5 225 000,- € bez DPH určených pre nadlimitné zákazky na stavebné práce. 

Ján Lunter ešte na konci júna tohto roku podal so svojím tímom podnet na kontrolu ohľadne nezákonného verejného obstarávania rekonštrukcie ciest v kraji. Keďže išlo o nadlimitnú zákazku (hodnota vyše 8,5 milióna eur), ktorá sa nemala deliť, ale mala ísť štandardným verejným obstarávaním, vôbec sa nemalo súťažiť cez elektronické trhovisko. Navyše, súťažiaci mali údajne ani nie štyri dni na predkladanie ponúk.

ÚVO ešte vo februári tohto roka vo svojom uznesení jasne povedalo, že "zákazka na uskutočnenie stavebných prác, ktorej predmetom je najmä uskutočnenie stavby... je svojou povahou jedinečná, nie je bežne dostupná na trhu, a preto ju nie je možné zadávať cez elektronické trhovisko."

K súťaži došlo iba v jednom prípade 

Bučko v júni poukázal na hlavný problém. Kraj utrpel takouto súťažou/nesúťažou škodu. V prípade poriadne spraveného verejného obstarávania mohol kraj ušetriť prostriedky a použiť ich na potrebné veci ako cesty, školy či domovy sociálnych služieb. Medzi jednotlivými záujemcami totiž podľa neho neprebehla žiadna súťaž.

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: bbonline.sk

FIrmy si vôbec nekonkurovali. V 14 z 15 prípadov nedošlo k výraznej úspore a v 10 prípadoch sa cena súťažou vôbec neznížila. Okrem jednej výnimky. v prípade jednej firmy zaplatí namiesto pôvodnej predpokladanej sumy 1,32 milióna eur, zaplatí kraj za zákazku iba 882-tisíc eur. 

Majetok sa rozpredáva ze jedno euro

Ďalším problémom súčasného župana je odpredaj prebytočného majetku Banskobystrickej regionálnej správy ciest. Viac ako 103 položiek bolo podľa zmluvy zo septembra tohto roka odpredanej za 1 euro.

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: bbonline.sk

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: bbonline.sk

"Istá časť techniky je nepoužiteľná, ale mnohé z nich sú hodné toho, aby boli odpredané v súlade so zásadami hospodárenia s majetkom kraja," povedal Stanislav Horník, poslanec zastupiteľstva BBSK za okres Detva. Medzi položkami, ktoré boli odpredané, je aj technika a automobily s rokom výroby 2008. "Mal byť vypracovaný znalecký posudok a mal sa odpredať za primeranú cenu, ktorá je trhová," dodal Horník.

Zoznam majetku na vyradenie

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: topky

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: topky

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: topky

Odhalený škandál, kšefty u
Zdroj: topky

ÚVO konštatuje porušenie zákona

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) dal teraz novozvolenému županovi za pravdu. "ÚVO vykonal kontrolu a skonštatoval, že súčasné vedenie župy porušilo zákon o verejnom obstarávaní, čo malo vplyv na celý proces vrátane krátkeho času na podávanie ponúk. ÚVO teraz ako správny orgán bude ďalej konať. BBSK hrozia pokuty až do výšky päť percent zo sumy týchto zákaziek. Vyzývame súčasné vedenie, aby už ďalej nepokračovalo v takom konaní," zdôraznil Bučko.

"Na základe tohto nezákonného postupu môže ÚVO uložiť Úradu BBSK pokutu vo výške 5% z celkovej sumy obstarávania. Aj preto by bolo dobré, keby súčasné vedenie župy zastavilo súťaženie nových zákaziek a nerealizovali tie, ktoré boli obstarávané v rozpore so zákonom," dodal Matej Bučko z tímu Jána Luntera.

Výzva Kotlebovi

Novozvolený župan Ján Lunter upozornil, že stále nie je známy termín konania ustanovujúceho zastupiteľstva BBSK, kde by malo dôjsť k výmene moci v kraji. "Vyzývam súčasného župana, aby prestal konať vo veciach, ktoré poškodzujú župu, a aby sa viac venoval tomu ako odovzdať moc na úrade. Vyzývam ho, aby nevytváral nové pracovné zmluvy, a aby nepokračoval v predaji majetku kraja," adresoval Ján Lunter slová smerom k dosluhujúcemu županovi. 


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, AMaj
FOTO: SITA/AP/Jan Miskovsky, Jakub Julény

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články