Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Minister školstva si poriadne zavaril: Napísal zopár viet a Slováci ho totálne zničili

Juraj Draxler si zavaril.
Juraj Draxler si zavaril.
Zdroj: SITA
17.02.2016 14:59

BRATISLAVA - Radšej mal byť ticho. Minister školstva Juraj Draxler zverejnil dva články o živote učiteľov v zahraničí. Chcel ukázať slovenským učiteľom, že sa nemajú na čo sťažovať. Reakcia Slovákov na seba nenechala dlho čakať a minister si to poriadne zlízol.


Draxler zverejnil dva články z prestížnych médií - britský Guardian a americký New York Times. Obidva články mali dokázať, že ani na západe sa nežije učiteľom ľahko a že naši učitelia sa vlastne ani nemajú na čo sťažovať.

V Británii bývajú učitelia po dvoch aj po troch

Prvý článok "hovorí o tom, ako niektorí britskí učitelia kvôli nízkym príjmom spoločne zdieľajú domácnosti, dokonca bývajú v izbe po dvoch, alebo po troch," napísal Draxler na Facebook. "Ale šokuje ma, keď sa občas v rozhovoroch s ľuďmi na Slovensku stretávam s prehnane optimistickým pohľadom na to, ako sa žije na Západe, vrátane v učiteľskej profesii," myslí si minister školstva.

Minister školstva si poriadne
Zdroj: Facebook

Podľa neho si v Británii učitelia nemôžu dovoliť hypotéku. "Osobne ma to nijako neprekvapuje. Na univerzite v Británii sme mali niektorých vyučujúcich, ktorí bývali spolu so študentami na tých najlacnejších internátoch, nič lepšie si nemohli dovoliť. Samozrejme, popri tom existujú aj veľmi dobre platení učitelia, aj univerzitní prednášajúci," tvrdí Draxler.

V Amerike si zarába špičkový učiteľ na vysokozdvižnom vozíku

Druhý článok má dokázať, že platy našich učiteľov vôbec nie sú zlé. "Až 62 percent amerických učiteľov si kvôli nízkym príjmom zarába mimo školy," tvrdí Draxler. Napríklad aj oceneniami ovenčený učiteľ v Amerike si chodí v noci privorobiť na vysokozdvižnom vozíku, aby slušne uživil rodinu. "Takmer polovica učiteľov s učením do piatich rokov prestane."

Minister školstva si poriadne
Zdroj: Facebook

Rozpútal diskusiu, pobúril Slovákov

Minister však zrejme nečakal, že jeho status si prečíta toľko ľudí. Napriek chabým 1 400 lajkom na jeho fanúšikovskej stránke, sa objavila pod zdieľanými článkami búrlivá diskusia.

Slováci mu v komentároch nič nedarovali. Pod článkom o tom, ako musia učitelia zdieľať bývanie, mu ľudia napísali, čo si o tom myslia. Jeden ho dokonca posielal bývať s Ficom a Kaliňákom do spoločnej domácnosti.

Minister školstva si poriadne
Zdroj: Facebook

Minister školstva si poriadne
Zdroj: Facebook

Pod druhým článkom komentáre taktiež nevyzerali ružovo. Diskutujúci mu odkázali, aby sa hanbil a aby porovnal aj odsúdených politikov za korupciu. Ďalší sa ho pýtal, či sa chystá minister emigrovať alebo či si aj naši učitelia majú brať príklad a hľadať si druhú prácu. Pozrite sa na reakcie Slovákov sami.

Minister školstva si poriadne
Zdroj: Facebook

Minister školstva si poriadne
Zdroj: Facebook

Minister školstva si poriadne
Zdroj: Facebook

Draxler sa bráni: Ľudia vidia iba pozlátko

Ministra sme požiadali o reakciu na jeho dva články. Bráni sa, že v zahraničí nemajú učitelia ani zďaleka na ružiach ustlané. „Ľudia väčšinou vidia len to „pozlátko“, v tomto prípade to, že učiteľ v zahraničí má vyšší plat ako na Slovensku. Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že sú tam aj vyššie životné náklady – dokonca až tak vysoké, že učitelia aj v krajinách, kde by sme očakávali pohodlný život, musia zápasiť s existenčnými ťažkosťami.“

Minister má momentálne plnu hlavu ťažkostí
Na snímke rokovanie minister
Zdroj: TASR

Ako študoval na zahraničných školách, sám túto situáciu zažil. „Nakoľko som to zažil na vlastnej koži, určite môj status nie je arogantný, ani žiadnym odporúčaním pre našich pedagógov, skôr ide o zamyslenie sa nad celkovou situáciou učiteľov,“ dodal pre Topky.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: SITA, Facebook/Juraj Draxler

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články