Fica pozvali na Pražský hrad: Zeman mu udelí vysoké štátne vyznamenanie | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Fica pozvali na Pražský hrad: Zeman mu udelí vysoké štátne vyznamenanie

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
25.10.2014 15:58

PRAHA - Aj predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi udelí prezident ČR Miloš Zeman pri blížiacom sa štátnom sviatku krajiny 28. októbra vysoké štátne vyznamenanie. S informáciou prišiel dnes pražský denník Mladá fronta Dnes.


Podľa periodika nie je známe, aké vyznamenanie si prevezme slovenský premiér, ktorý figuruje medzi pozvanými na slávnostný ceremoniál na Pražskom hrade. Pravdepodobne však podľa  denníka pôjde o Rad Bieleho leva alebo o Rad Tomáša Garrigua Masaryka ako prejav vďaky za dobré susedské vzťahy medzi oboma krajinami od rozdelenia niekdajšej federácie.

Pražský hrad väčšinu laureátov štátnych vyznamenaní už tradične vopred nezverejnil, aj keď tentoraz sú niektorí predsa len známi.

Verejnosť sa s predstihom dozvedela, že popri britskom záchrancovi stoviek židovských detí z bývalého Československa v období začínajúceho holokaustu sirovi Nicholasovi Wintonovi prezident ČR udelí šesť ocenení in memoriam, a to pätici českých vojakov, ktorí padli v júni počas nasadenia v radoch medzinárodných síl ISAF v Afganistane a niekdajšej ruskej disidentke Natalii Gorbanevskej, jednej z ôsmich statočných protestujúcich v auguste 1968 na Červenom námestí v Moskve proti invázii vojsk piatich krajín niekdajšej Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa.  České médiá špekulujú aj o ocenení cestovateľa Miroslava Zikmunda a režiséra Roberta Sedláčka. Podľa verejnoprávnej Českej televízie bude medzi vyznamenanými in memoriam aj katolícky kňaz z Lidíc Josef Štemberka, popravený nacistami po odmietnutí milosti 10. júna 1942.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články