°C

Štvrtok, 26. november 2020. Meniny má Kornel, zajtra Milan.

Z premiérky spisovateľka: Radičová chce vydať knihu úvah o 21. storočí!

Iveta Radičová
Iveta Radičová
Zdroj: SITA
14.10.2012 08:56

BRATISLAVA – Expremiérka Iveta Radičová by chcela do konca roka vydať knihu svojich reflexií na politiku. Ako povedala v rozhovore, spomienky na politiku kladie postupne na papier.


Nebudú to však primárne spomienky a už vôbec nie nejaké pikošky. „Vždy som bola vecná a slušnosť raziaca politička slovami aj činmi. Budú to úvahy nad tým, o čom 21. storočie je a bude, čím sme vlastne začali naše milénium, že to bolo práve 11. septembrom 2001 - novým typom vojny, vojny s terorizmom,“ povedala, pričom upozornila, že vojna s terorizmom má obrovské špecifikum. „Nemáte konkrétneho nepriateľa v podobe štátu a ani nemáte s kým konkrétnym uzavrieť mier. Ale tá hrozba tu je a je obrovská,“ dodala.

Radičová upozornila, že sme vstúpili do nového milénia spochybnením dovtedy fungujúceho sociálno-ekonomického modelu západnej civilizácie. „Je namieste otázka, či model fungovania pyramídy na dlh, a teda koncept ekonomického rastu, je naozaj udržateľným konceptom. A dovolím si povedať, že dnes už je zrejmé, že nie,“ konštatovala.

Vstúpili sme podľa bývalej predsedníčky vlády do nového milénia so zásadnými otázkami dostatočnosti energetických zdrojov a energetickej bezpečnosti a so zásadnou otázkou podstaty vládnutia a demokracie. „A tiež so zásadným rozporom, či otázky bezpečnosti a istôt neposunú do úplného kúta a nezložia na kolená otázky ľudských práv a spravodlivosti,“ dodala. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články