Štvrtok18. júl 2024, meniny má Kamila, zajtra Šarlota, Dušana

Výrazné oživenie na hypotekárnom trhu podľa analytika zatiaľ nevidieť

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Posledné mesiace dochádza k pomalému rozbehu aktivity na hypotekárnom trhu, utlmeného v uplynulých dvoch rokoch rastom úrokov. O veľkom oživení sa však zatiaľ hovoriť nedá. Ak sa objem poskytnutých hypoték v apríli očistí o refixácie, čisté nové obchody dosahujú približne rovnakú úroveň ako pred rokom, upozornil v aktuálnom komentári analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

"Ak sa pozrieme na čisté nové úvery, čiže novovzaté hypotéky, ich objem v apríli tohto roka dosiahol necelých 400 miliónov eur," vyčíslil. Tento objem síce v čase postupne rastie a je najvyšší od júna minulého roka, aktivita na trhu s úvermi na bývanie však podľa analytika ostáva utlmená. "Je pravdou, že postupné náznaky oživenia sú viditeľné, o akomsi "veľkom tresku" však nateraz hovoriť nemôžeme," zdôraznil.

archívne video

Riziká pre slovenský finančný sektor sa znížili (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Poukázal na to, že úroková sadzba na nové úvery sa už niekoľko mesiacov drží relatívne stabilne okolo úrovne 4,5 %. Hoci budú úroky na hypotékach výhľadovo klesať v dôsledku obratu v menovej politike Európskej centrálnej banky (ECB), domáce faktory budú podľa Horňáka tento pokles tlmiť. "Dôvodom sú najmä vyššie výnosy na štátnych dlhopisoch či výrazné dodatočné zaťaženie bánk novým bankovým odvodom. Pokles sadzieb na Slovensku tak bude pomalší, resp. príde neskôr, než v iných krajinách eurozóny," vysvetlil.

Ilustračné foto
Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto  (Zdroj: Getty Images)

Pripomenul, že štatistiky za prvý štvrťrok ukázali veľmi silný rast nominálnych aj reálnych miezd. Priemerná mzda na Slovensku v úvode tohto roka vzrástla o 9 % a keďže klesajúca inflácia z nej zobrala iba menšiu časť, kúpyschopnosť pracujúcich sa posilnila o takmer 6 %. Na druhej strane, hoci dochádza aj k rastu spotreby, domácnosti majú v tejto situácii tiež väčší priestor na znovuvybudovanie úspor stratených v čase dvojcifernej inflácie. Ukazujú to aj aktuálne dáta, keď objem vkladov obyvateľov v apríli vzrástol o viac ako 600 miliónov eur.

"Nateraz tak výrazné oživenie v hypotékach nevidno, čo sa premieta aj na realitný trh. Môžeme však očakávať, že s postupným rastom miezd, odznievaním dopadov inflácie a poklesom sadzieb na hypotékach dôjde k impulzu pre potenciálnych záujemcov o bývanie, a teda aj smerom k cenám nehnuteľností," doplnil Horňák.

Viac o téme: EkonomikaúveryAnalytikúrokové sadzbyHypotéky
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu