°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Po mojej vražde ma mal nahradiť exnámestník René Vanek, tvrdí prokurátor Šufliarsky

Zľava Peter Šufliarsky, Jaromír Čižnár a René Vanek.
Zľava Peter Šufliarsky, Jaromír Čižnár a René Vanek.
Zdroj: TASR - Marko Erd
20.10.2019 17:20

BRATISLAVA – Po plánovanej vražde bývalého prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho sa mal jeho nástupcom vo funkcii stať bývalý námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek. Potvrdil to prokurátor Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky.


Dospel k tomu po vznesení obvinenia voči štyrom osobám, ktoré okrem jeho vraždy plánovali aj vraždu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica, ako aj nazretí do vyšetrovacieho spisu. "Zistil som, že bývalý prokurátor JUDr. René Vanek mal byť kandidátom na funkciu prvého námestníka generálneho prokurátora SR po tom, ako som mal byť v roku 2018 fyzicky zlikvidovaný,“ povedal Šufliarsky.


Čítajte aj: Ďalší posun v prípade zavraždeného Kuciaka: Andruskó sa dohodol s prokurátorom, výrazne nižší trest


Na Vaneka, ktorému zrušil generálny prokurátor poverenie funkcie v januári po medializácii jeho komunikácie s Alenou Zsuzsovou, mali byť podľa uznesenia získané diskreditačné materiály v takom rozsahu, že funkciu prvého námestníka, najmä v trestnej oblasti pôsobnosti prokuratúry, mal vykonávať "nie ako službu verejnosti, ale ako službu vybraným osobám s konkrétnym cieľom". Konkrétnosti Šufliarsky s odvolaním na zákonné tajomstvo neuviedol.

Po mojej vražde ma
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

"Verím, že orgány činné v trestnom konaní budú tieto skutočnosti dôsledne preverovať a budú dokazovať účasť aj iných osôb," zdôraznil Šufliarsky. Ten sa svojej funkcie vzdal po zverejnení sms správ s obvineným a obžalovaným Marianom Kočnerom k 1. aprílu tohto roku.

Dôvodom nebolo priznanie viny

Chcel tak podľa svojich slov vylúčiť akúkoľvek pochybnosť o ovplyvňovaní trestných konaní súvisiacich s objednávkou jeho vraždy, ako aj komunikácie s Marianom Kočnerom. Doplnil, že v prvom prípade bolo vznesené obvinenie a v druhom sa vylúčilo, že by akokoľvek porušil zákon.

Marian Kočner
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

"Dôvodom môjho rozhodnutia absolútne nebolo priznanie mojej viny, pretože som sa nedopustil žiadneho protiprávneho konania, čo je konštatovanie OČK v trestnom konaní. Naopak, moja osoba bola predmetom závažného trestného činu, ku ktorému nedošlo len náhodnou aktivitou štátneho orgánu," zdôraznil exnámestník.

Z príprav vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szaba, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruska. Všetci sú obvinení aj v prípade úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, v ktorej je obvinený aj Marian Kočner. Do konca toho mesiaca sa očakáva, že dozorový prokurátor ÚŠP podá v prípade Kuciaka a Kušnírovej obžalobu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. 


Galéria

Zľava Peter Šufliarsky, Jaromír Marian Kočner

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články