Zakladatelia zločineckej skupiny Dvojičky sa postavili pred súd: Hrozí im doživotný trest | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Zakladatelia zločineckej skupiny Dvojičky sa postavili pred súd: Hrozí im doživotný trest

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
13.06.2019 17:00

BANSKÁ BYSTRICA – Výsluchom svedka pokračovalo dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie so zakladateľmi zločineckej skupiny vystupujúcej pod názvom „Dvojičky" bratmi Dávidom a Dominikom K. z Udiče v okrese Považská Bystrica. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ich žaloval za trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a za drogovú trestnú činnosť. Dvojčatám ešte kladú za vinu úkladnú vraždu príslušníka gangu Ericha Ochodnického.


Bývalý príslušník gangu Matúš Verbíř ako svedok vypovedal, že s obžalovanými bratmi zakladal skupinu a patril medzi stredne postavených členov. Verbíř pervitín, kokaín, extázu a neskôr i marihuanu kupoval od bratov a predával nižšie postaveným dílerom. Bol aj v kontakte s Erichom Ochodnickým a s bratmi sa pohádal po tom, ako mu naznačili, že „musí ísť dole“, lebo o činnosti členov gangu informoval políciu. Verbíř však o smrti partnera Ochodnického nevedel povedať nič, pretože v čase jeho vraždy bol vo väzbe za inú trestnú činnosť a dozvedel sa to iba z médií.

Verbíř vypovedal, že dominantným v riadení skupiny bol Dávid a Dominik ho poslúchal. Bratia činnosť gangu organizovali tak, že každý zo stredne postavených členov gangu mal „podchytené“ svoje územie. Od bratov drogy kupoval tak, že im poslal cez SMS objednávku a tí mu odpovedali, kde ich nájde. V skupine bratia zaviedli prax predaja drog prostredníctvom mŕtvych schránok. Pri vzájomnej komunikácii používali telefóny s českými číslami, aby ich nemohla polícia odhaliť.

Hoci pred dvoma rokmi polícia v rámci akcie Twix zadržala a obvinila okrem bratov aj celý gang, v súčasnosti na lavici obžalovaných sedia iba Dávid, jeho dvojča Dominik a s nimi ich bratranec Filip K. Ostatní sa postupne dohodli s prokurátorom, súdy dohody schválili a všetci si už odpykávajú vysoké tresty. Všetci priznali trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovú trestnú činnosť.

Dávid a Dominik šéfovali gangu, ktorý páchal predovšetkým drogovú, ale aj inú trestnú činnosť od roku 2010 na území Trenčianskeho a Žilinského kraja v mestách Púchov, Považská Bystrica, Ilava, Dubnica nad Váhom, Trenčín či Žilina a v ich okolí. Okrem predaja drog využívali na zabezpečenie svojho vplyvu zastrašovanie, hrubý nátlak, prípadne vydieranie. Konkurenciu v distribúcii drog likvidovali podpaľovaním áut či iných objektov. Bratom Dávidovi a Dominikovi hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články