Súdny proces podnikateľkou Eleonórou Kabrheľovou opäť odročili: Dôvodom je práceneschopnosť | Topky.sk

Pondelok, 21. október 2019. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Súdny proces podnikateľkou Eleonórou Kabrheľovou opäť odročili: Dôvodom je práceneschopnosť

Eleonóra Kabrheľová
Eleonóra Kabrheľová
Zdroj: Miro Vacula
04.06.2019 11:30

BRATISLAVA - Senát Okresného súdu (OS) Bratislava I opäť odročil v utorok hlavné pojednávanie s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou Kabrheľovou, mediálne známou ako Eleonórou Moyzesovou, obžalovanou z podvodu, a s ďalšími spoluobžalovanými pre práceneschopnosť hlavnej obžalovanej.


Súd mal v utorok vo veci konať po približne sedemmesačnej prestávke, najnovšie by sa malo vo veci pojednávať až 1., 2. a 3. októbra. O práceneschopnosti svojej klientky bol jej obhajca Ondrej Mularčík informovaný až v piatok (31. 5.). Ako uviedol, jeho klientka je taká chorá, že jej ochorenie nedovoľuje vycestovať do Bratislavy. V utorok sa okrem Eleonóry Kabrheľovej na proces nedostavila väčšina spoluobžalovaných a ani jeden svedok. 

Naposledy sa vo februári proces neuskutočnil pre práceneschopnosť prísediacej, teda členky senátu. Predtým, v októbri 2018 sa pojednávanie tiež nekonalo, pretože z rozličných dôvodov sa ospravedlnili viacerí obžalovaní, nedostavila sa hlavná obžalovaná a ani jeden z 12 predvolaných svedkov. Skoré ukončenie tejto kauzy sa na tomto súde nepredpokladá. Krajská prokuratúra v Bratislave totiž pôvodne navrhla vypočuť 80 svedkov. Súd ich doteraz vypočul približne 60. Okrem toho sa musí senát oboznámiť s písomnými dôkazmi.

Eleonóra Kabrheľová je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Medzi nimi je aj Maroš Merjavý, ktorý bol v minulosti odsúdený za podvod pri výstavbe nájomných bytov v košickej lokalite Furča. Eleonóra Kabrheľová v minulosti uviedla, že Maroša Merjavého vôbec nepozná. Maroš Merjavý vystupoval ako svedok v kauze Najvyšším súdom SR podmienečne odsúdeného bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa a jeho dvoch komplicov.

Súdny proces podnikateľkou Eleonórou
Zdroj: Miro Vacula

Podľa prvého bodu obžaloby mala Eleonóra Kabrheľová s Marošom Merjavým, Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre Kabrheľovej podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur.

Podľa druhého bodu obžaloby Eleonóra Kabrheľová, Donald D. a Petra M. od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja za takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať 10. marca 2014.

Na Okresnom súde Košice II sa na začiatku marca minulého roku začalo hlavné pojednávanie vo veci trestného činu skrátenia dane a poistného formou spolupáchateľstva, z ktorého sú obžalovaní Košičania Eleonóra Kabrheľová a súdny exekútor Karol M. V kauze ide podľa obžaloby o vyhotovenie fiktívnych faktúr za tri mesiace roku 2013 a uplatnenie neoprávneného odpočtu DPH na daňovom úrade. Celková škoda predstavuje viac ako 18.000 eur. Eleonóra Kabrheľová bola v minulosti krátko stíhaná aj väzobne.


Galéria

Eleonóra Kabrheľová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články