Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

20-ročný mladík si spackal život: So zbraňou sa pohyboval v blízkosti kráľovnej... Taký TREST tu dávno nebol!

Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA

LONDÝN - Britská polícia v utorok obvinila 20-ročného Jaswanta Singha Chaila zo spáchania trestného činu podľa zákona o vlastizrade z roku 1842 po tom, ako ho vlani zatkla s kušou v areáli Windsorského hradu. V tom čase tam trávila vianočné sviatky britská kráľovná Alžbeta II. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.


Chail je vo väzbe a 17. augusta sa postaví pred súd, uviedla miestna polícia. Obvinený muž bol po incidente na Windsorskom hrade obvinený z vyhrážok zabitím. „(Britská kráľovská prokuratúra) CPS poverila Metropolitnú políciu, aby obvinila Jaswanta Singha Chaila z priestupkov po tom, ako bol zatknutý v areáli Windsorského hradu s kušou 25. decembra 2021," povedal zástupca CPS Nick Price.

Kráľovná Alžbeta II. trávi
Galéria fotiek (2)
Kráľovná Alžbeta II. trávila vianočné sviatky na Windsore.
Zdroj: SITA/AP Photo/Alastair Grant

Chail bol obvinený podľa paragrafu zákona o vlastizrade z roku 1842, podľa ktorého je útok na kráľovnú alebo držba strelnej či útočnej zbrane v jej prítomnosti s úmyslom zraniť ju alebo vystrašiť trestným činom.     

Je mimoriadne zriedkavé, aby boli vznesené obvinenia podľa tohto 180 rokov starého zákona, píše AFP. Naposledy sa tak stalo v roku 1981. Vtedy bol Marcus Sarjeant odsúdený na päť rokov väzenia po tom, ako sa priznal k streľbe slepými nábojmi na kráľovnú počas slávnostného sprievodu.

Kráľovná Alžbeta II. vlani kvôli pandémii covidu trávila vianočné sviatky s viacerými členmi rodiny vo Windsore a nie ako býva tradíciou vo vidieckom sídle Sandringham House vo východnom Anglicku.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články