Faux pas na spadnutie! Na TOTO si hostia Plesu v opere musia dávať pozor | Topky.sk

Streda, 26. jún 2019. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

Faux pas na spadnutie! Na TOTO si hostia Plesu v opere musia dávať pozor

Tieto pravidlá musia osobnosti dodržiavať, aby si nevyrobili faux pas.
Tieto pravidlá musia osobnosti dodržiavať, aby si nevyrobili faux pas.
Zdroj: Monarch/Peter Frolo/Ján Zemiar
12.01.2019 15:00

BRATISLAVA - Dobročinný Ples v opere, ktorý na Slovensku otvára plesovú sezónu, privíta slovenské osobnosti už dnes večer. Správanie pozvaných hostí na takejto pompéznej udalosti predpisuje prísna etiketa. Čomu by sa počas večera mali vyvarovať, aby si nevyrobili faux pas? Prečítajte si 5 základných pravidiel ako sa správať na plesoch a báloch!


1. Dodržať dresscode je základ

Zvoliť vhodné oblečenie je zdanlivo jednoduché, pri jeho výbere však treba dávať obzvlášť pozor. Spraviť chybu hneď na začiatku, môže totiž zničiť náladu na celý večer. Pointou správneho oblečenia je najmä výber na konkrétnu príležitosť. Na ples sú vhodné výlučne dlhé šaty. To, či zvolíte honosnejší alebo jednoduchší strih, by ste mali usúdiť podľa typu plesu. Veľa napovie pozvánka.

V každom prípade však platí zásada, že na ples nepatrí denné oblečenie. U mužov sa za to večerné považuje tmavý oblek, frak, či smoking. Pri ženách sú to šaty z brokátu, hodvábu, či zamatu. Veľký pozor treba dávať na letné materiály, v ktorých sa žena skôr strápni, ako zažiari. Uvedomiť si tiež treba, že ples nie je koktail. Krátke šaty s hlbokým výstrihom, či odhaleným chrbtom treba nechať doma.

Dať si krátke šaty na pompézny Ples v opere je obrovským faux pas. Na takúto udalosť patrí veľká večerná róba.
Faux pas na spadnutie!
Zdroj: Monarch/Peter Frolo

2. Ženy by mali všetko nechať na muža

Už pri príchode na ples by sa mala žena nechať viesť svojim partnerom. Muž by mal svojej partnerke otvoriť dvere na aute, aby mohla vystúpiť. Následne jej pomáha s vyzlečením si kabáta, ktorý taktiež sám pôjde odložiť do šatne a vezme si lístok.

Akonáhle sa pár dostaví k svojmu stolu, mal by sa zoznámiť so spolusediacimi. Prvý sa predstavuje muž, ktorý následne predstaví svoju partnerku. Pri podávaní rúk platí pravidlo, že najskôr si podávajú navzájom ženy, následne podáva ruku žena mužovi a až potom muži medzi sebou.

Muž žene pomáha s vyzlečením si kabáta aj s následným oblečením.
Faux pas na spadnutie!
Zdroj: Jan Zemiar

3. Pri jedle sa nerozpráva? Omyl!

Ak ste boli doteraz zvyknutí na to, že pri jedle sa nekonverzuje, vedzte, že ples je príležitosť na to, aby ste to zmenili. S hosťami pri stole by ste mali udržiavať komunikáciu aj pri jedle, nemusí ísť o žiadne dôležité témy, ale skôr jednoduchšie konverzácie, ktoré nikoho neurazia.

Dôležitý je tiež postoj tela. Je priam zakázané opierať sa o stôl lakťami. Zradné môže byť aj pečivo, podľa etikety si ho treba trhať a nie vkladať celé do úst. Pozor by ste si jednoznačne mali dať na pitie alkoholu. Ples je špeciálny večer, ktorého pointou je niečo iné, ako stratiť kontrolu nad svojim správaním.

4. Požiadať o tanec môže len muž

Pri tanci je opäť dôležitý najmä partner. Ten môže okrem svojej partnerky požiadať aj iné ženy od svojho stola. Musí tak však spraviť iba so súhlasom ženy, ktorú na plese sprevádza. Partner ženy, ktorá bola niekym požiadaná do tanca, by zas mal požiadať o tanec tiež druhú ženu, aby nezostala pri stole sama. Zásady platia aj pri tanci. Pohyby by mali byť decentné. Treba dávať pozor na to, aby ste navrážali do ostatných.

Dámska volenka na plesoch neplatí.
Faux pas na spadnutie!

5. Odchod bez rozlúčky sa neodpúšťa

Ideálnym časom odchodu z plesu by mal byť moment, keď odišla polovica až dve tretiny hostí. To sa však samozrejme nemôže podariť každému. Všeobecne však platí, že z plesu by sa nemalo odchádzať pred polnocou. Okrem toho sa patrí rozlúčiť sa so všetkými ľuďmi od vášho stola a taktiež aj s hostiteľmi.


Galéria

Tieto pravidlá musia osobnosti Dať si krátke šaty Muž žene pomáha s Dámska volenka na plesoch Ples v opere

Nástroje k článkuZDROJ: Topky.sk
FOTO: Monarch, Peter Frolo, Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články