Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Danko: Na rozdiel od väčšiny lídrov viem preukázať, že som pre ľudí niečo urobil

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
14.12.2019 11:50

BRATISLAVA – V priebehu aktuálneho volebného obdobia SNS podľa jej predsedu a zároveň predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka realizovala množstvo opatrení, ktoré pomôžu konkrétnym skupinám ľudí, k ďalším inšpirovala koaličných partnerov alebo podporila ich vlastné návrhy prosociálnych opatrení.


„Na rozdiel od väčšiny politických lídrov ja viem preukázať, že som pre ľudí niečo urobil,“ povedal Danko v bilančnom rozhovore na Tablet.TV. V rezortoch školstva a obrany, ktoré mala SNS v gescii, došlo podľa neho za štyri roky k výraznému rastu miezd. „Zvýšili sme platy učiteľom o 36 percent, vojakom cez tridsať percent,“ povedal Danko. Strana podľa neho presadila opatrenia na pomoc živnostníkom, mladým ľuďom aj dôchodcom. „Začali sme s paušálnymi výdavkami pre živnostníkov, zrušili sme daňové licencie, znížili sme na 15-percentnú daň pre podnikateľov (s obratom) do 100.000 eur,“ povedal.

Pre zamestnancov SNS presadila možnosť využívať rekreačné poukazy. Danko pripomenul, že vtedajší prezident Andrej Kiska rekreačné poukazy vetoval a parlament musel opatrenie presadiť proti jeho vôli. Už dnes je však podľa predsedu SNS vidieť pozitívne výsledky tohto opatrenia.

Andrej Danko
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

„To sú až úžasné čísla. V prenocovaniach sme dobehli Maďarsko. Minulý rok bolo 15 miliónov prenocovaní, tento rok zrejme dosiahneme 20 miliónov. Samosprávy majú vyšší príjem z oficiálnych lôžok. O 12.000 až 13.000 narástol počet pracovných miest z dôvodu všetkých súvisiacich služieb. Na dovolenkách sú ľudia, ktorí by sa inak na dovolenku vôbec nedostali,“ povedal predseda SNS.

Zvýšenie minimálnych dôchodkov je pod tlakom, ako boli rekreačné poukazy

Pod podobným tlakom, ako boli rekreačné poukazy, je dnes podľa neho zvýšenie minimálnych dôchodkov v priemere o 50 eur, ktoré tiež presadila jeho strana. „Keď som teraz riešil minimálne dôchodky, naviazal som ich na priemernú mzdu vo výške 33 percent. Takmer u 300.000 ľudí to robí nárast priemerne o 50 eur a každý rok to bude rásť,“ tvrdí Danko. Opozícia tomuto opatreniu vyčíta, že znižuje zásluhovosť a zvýšenie napríklad z 280 na 334 eur minimálneho dôchodku pri odpracovaní 30 rokov dostanú rovnako ľudia s rôznymi výškami zárobku v priebehu produktívneho života. Na získanie minimálneho dôchodku už totiž bude stačiť preukázať len odpracované roky, a nie aj presný príjem počas nich.

Danko: Na rozdiel od
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Opozícia kritizuje, že už nemusíte dokladovať príjem. Ale často to bolo nespravodlivé. Niekto napríklad nevie ako dokázať, že vo VSŽ zarábal 40 rokov taký a taký príjem a štát nemá dostatočnú evidenciu. A pohodlný štát si zvykol na to, že ak chcete vyšší dôchodok, zožeňte si papiere,“ reaguje Danko, podľa ktorého na zachovanie princípu zásluhovosti pri minimálnych dôchodkoch postačuje povinnosť preukázať odpracované roky. „Sme v takom štádiu v tomto štáte, že by podľa mňa človek po 30 odpracovaných rokoch mal dostať aspoň 334 eur, pozrite sa, ako rastú náklady na elektriku, plyn. Často sú to starci, ktorí si už nemajú ako zarobiť,“ povedal Danko.

Aktuálne jeho strana presadila novelou vznik možnosti stavať podnikové byty, ktoré by si po desiatich rokoch užívania mohli nájomcovia odkupovať do osobného vlastníctva. Predseda SNS je presvedčený, že nová legislatíva napomôže výstavbe tohto druhu bývania, keďže je výhodná pre samotných zamestnávateľov. “Presadil som zákon, podnikové byty sa od budúceho roka budú stavať. Zrýchlené šesťročné odpisy, zvýhodnené nájomné a po desiatich rokoch si to môžete odkúpiť. Som presvedčený, že tak, ako ľudia nechápali rekreačné poukazy a pochopili, tak do roka pochopia aj podnikové byty,“ tvrdí Danko.

Slovensko má najväčšiu DPH v EÚ, tvrdí SNS

Slovenská národná strana konzistentne pracuje na skvalitnení života občanov Slovenska. Len počas tohto volebného obdobia sa SNS podarilo presadiť množstvo efektívnych opatrení, medzi nimi aj nižšiu DPH na zdravé potraviny. Vďaka tomu ľuďom ostalo viac v peňaženkách, podporili sa domáci výrobcovia a tiež slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Národniari to však považujú len za prvý krok a vybojovať chcú rozšírenie tohto opatrenia na všetky potraviny.

Slovenská národná strana na čele s predsedom Andrejom Dankom je odhodlaná postaviť sa na stranu Sloveniek a Slovákov a bojovať za nižšiu DPH na všetky potraviny. V septembri sa podarilo schváliť prvé opatrenie, ktoré sa ich výrazne dotklo. A to 10-percentnú daň na zdravé potraviny. „Slovenská republika patrí k štátom, ktoré majú jednu z najvyšších DPH na potraviny. Jej znižovanie má preto opodstatnenie,“ vysvetlil šéf SNS.

Danko: Na rozdiel od
Zdroj: Getty Images

Doterajšia prax ukazuje, že vysoká 20-percentná daň na potraviny sa premieta do predražovania tovaru, ale taktiež aj do zvyšovania cien v reštauračných zariadeniach. „Máme vysoké ceny stravnej jednotky. Takéto opatrenie by preto pomohlo aj reštauračným a hotelovým zariadeniam, hlavne však spotrebiteľom. SNS v prvom kroku presadila zníženie cien na zdravé potraviny. Chceme pokračovať ďalej a rozšíriť to plošne. Takéto znižovanie cien potravín tu nebolo za posledných 30 rokov,“ doplnil predseda Andrej Danko.

Po prvých štyroch rokov v politike tiež skonštatoval, že štát v oblasti potravinárstva a poľnohospodárstva „zaspal dobu.“ Obchodné prirážky tak narástli do neuveriteľných výšok. „Ľudia to môžu vidieť aj teraz pri vianočných nákupoch, ceny niektorých komodít sú šialené. Čaká nás preto ešte dlhý boj, ale SNS má svoju víziu, má odborníkov, ktorí sa tejto téme dlho venujú a najmä SNS bojuje za lepší život Slovákov. Slovenská národná strana dokázala, že prináša opatrenia, vie ich presadiť a uviesť do praxe. To je naša vizitka,“ dodal šéf národniarov.

Doterajšia nižšia DPH sa týka sortimentu kyslo-mliečnych výrobkov, prírodného medu, ovčej bryndze, ovocných a zeleninových štiav, zeleniny a ovocia mierneho pásma, ako sú zemiaky, rajčiaky, cibuľa, uhorky, kapusta či strukoviny. Vďaka iniciatíve SNS sa tiež podarilo zlacniť mäso, ryby a mlieko.


Galéria

Andrej Danko Andrej Danko

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články