°C

Štvrtok, 28. január 2021. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

VOĽBY 2020: O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo vyše 55.000 voličov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
22.01.2020 13:35

BRATISLAVA - O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo 55.117 voličov. TASR o tom informoval tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR. Voliči zo zahraničia musia obálku s hlasovacím lístkom doručiť na Slovensko najneskôr 28. februára.


Rezort upozornil na to, že počet žiadostí o voľbu poštou sa ešte môže zvýšiť asi o desať až 15 žiadostí vzhľadom na to, že niektorí voliči svoje žiadosti dopĺňajú. Z občanov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR, požiadalo o voľbu poštou 4066 voličov. Voliči s trvalým pobytom na Slovensku adresovali svoju žiadosť o voľbu zo zahraničia obciam, kde majú trvalý pobyt. Žiadostí pre obce prišlo spolu 51.051.

Najviac žiadostí o voľbu poštou prišlo obciam v Prešovskom kraji, ide o vyše 9500 žiadostí. Vyše 8800 žiadostí bolo doručených obciam v Bratislavskom kraji a viac ako 8300 žiadostí prišlo obciam v Košickom kraji. Najmenej žiadostí, vyše 3000, doručili obciam v Trnavskom kraji. O voľbu poštou bolo možné požiadať do 10. januára.

Ak je žiadosť v poriadku, voličovi prídu najneskôr 35 dní pred dňom konania sa volieb na adresu miesta pobytu v cudzine úradne opečiatkovaná obálka, hlasovacie lístky, návratná obálka označená heslom "VOĽBA POŠTOU - ELECTION BY MAIL" s predpísanými adresami a poučenie o spôsobe hlasovania. Obálka s odovzdaným hlasovacím lístkom musí byť na Slovensko doručená najneskôr do 28. februára.

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára, kandiduje v nich 25 politických subjektov. Stáť budú viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články