°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Fico musí prekonať svoje zdravotné problémy: V kampani rozhodnú voliči, tvrdí Hrabko

Juraj Hrabko
Juraj Hrabko
Zdroj: TASR – Štefan Puškáš
15.12.2019 08:30

BRATISLAVA – Ak predseda Smeru-SD Robert Fico prekoná svoje zdravotné problémy a zapojí sa naplno do predvolebnej kampane Smeru-SD, tak to budú voliči, ktorí v parlamentných voľbách jeho politickú ponuku vyhodnotia.


"Bude to férovejší zápas, ako keby bol chorý alebo pripútaný na lôžko. Takto by to boli férové voľby. Nech rozhodnú voliči," reagoval v diskusii na Tablet.TV publicista Juraj Hrabko na skutočnosť, že Robertovi Ficovi problémy s vysokým tlakom neumožnili účasť na výročnom sneme Smeru-SD. "Ja sa držím zásady, že so zdravím sa nežartuje ani nehazarduje," poznamenal Hrabko. "Mal by mať tú šancu, pokiaľ mu to zdravie dovolí, cestovať po Slovensku a burcovať ľudí na voľby. Takisto ako každý iný predseda politickej strany," konštatoval Hrabko.

Na margo aktuálneho obvinenia Fica zo schvaľovania extrémistického trestného činu Hrabko poznamenal, že citované vyjadrenia z videa Fica jemu osobne nepripadajú také, že by samy o sebe spĺňali kvalifikáciu na spáchanie trestného činu. "Záleží od každého, ako číta to vyjadrenie alebo vyhlásenie Roberta Fica. Prokurátor ho prečítal tak, že existuje dôvod na vznesenie obvinenia. To je fakt, ktorý nám leží na stole, a s tým sa budú musieť vyrovnať Robert Fico, prokuratúra a možno aj súd," povedal Hrabko.

Obvinenie bolo vznesené

"Obvinenie bolo vznesené a musí sa s tým Robert Fico vedieť vyrovnať. Ako každý, voči komu je vznesené obvinenie. Bude mať možnosť sa obhájiť a buď sa obháji, alebo príde k obžalobe," uzavrel Hrabko.

Šancu hájiť sa má podľa neho aj exprezident a predseda mimoparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska, voči ktorému bolo vznesené obvinenie pre podozrenie zo spáchania daňového trestného činu. "Polícia by mala postupovať podľa hesla 'padni komu padni' bez ohľadu na to, v akom horizonte sa nachádzame pred voľbami. Ak prokurátor dospeje k názoru, že prišlo k dôvodom na vznesenie obvinenia, tak obvinenie má, samozrejme, vzniesť, to je jeho práca," odpovedal Hrabko na otázku, či obvinenie nemôže v tomto čase ovplyvniť predvolebnú kampaň.

Na otázku, prečo vyšetrovanie trvalo tak dlho a prečo sa pri ňom vymenilo viacero vyšetrovateľov, Hrabko odpovedal, že to sú skôr otázky na orgány činné v trestnom konaní než na politického analytika. "Faktom však je, že po prvý raz nám kandidujú dvaja predsedovia relevantných politických strán, voči ktorým je vznesené obvinenie. To dosť veľa vypovedá o stave slovenskej politiky," povedal Hrabko.

Ministerská rada Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu

V Bratislave prebehla Ministerská rada Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá sa angažuje aj pri riešení konfliktu na Ukrajine. Predseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS) aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) využili prítomnosť ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na dvojstranné rokovania. Konflikt na Ukrajine bol neskôr hlavnou témou stretnutia normandskej štvorky v Paríži.

Viacerí ruskí a ukrajinskí politici v reakcii na výsledky samitu normandskej štvorky v Paríži ocenili, že došlo k "odblokovaniu a reštartovaniu" mierového procesu na východe Ukrajiny. Zároveň však konštatovali, že ku "globálnemu zvratu" nedošlo. "Samozrejme, Rusko je v týchto rokovaniach tvrdé. Uvidíme, ako budú pokračovať sankcie a či vôbec budú pokračovať. Rusko je jednoducho rozhodnuté ísť za svojím cieľom a je na ďalších štátoch, aby sa snažili vysvetliť, že musí aj ono z niečoho ustúpiť," uzavrel Hrabko.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články