°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Biely dom so zásadnou správou: Syn Usámu bin Ládina už nie je medzi živými, potvrdil to sám Trump

Donald Trump a Hamza bin Ládin
Donald Trump a Hamza bin Ládin
Zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon/CIA via AP
14.09.2019 17:01

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump potvrdil v sobotu smrť Hamzu bin Ládina - syna a "korunného princa" bývalého vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Informovala o tom agentúra AFP.


"Strata Hamzu bin Ládina nie len že pripravila al-Káidu o skúseného lídra a pretrhla symbolické puto tejto organizácie s jeho otcom, ale podkopáva aj jej dôležité operačné spôsobilosti," uviedol v oficiálnom vyhlásení šéf Bieleho domu.

Hamza bin Ládin bol synom celosvetovo známeho saudskoarabského terorista Usámu bin Ládina
Usáma bin Ládin
Zdroj: TASR/AP Photo

Americké médiá informovali ešte na začiatku augusta s odvolaním sa na príslušníkov americkej rozviedky o tom, že Hamza bin Ládin bol zabitý v priebehu posledných dvoch rokov, počas špeciálnej operácie, na ktorej sa podieľali aj Spojené štáty.

Minister hovoril o Hamzovej smrti už v auguste

Americký minister obrany Mark Esper na konci augusta v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News potvrdil, že má informáciu o Hamzovej smrti. Trump, ako aj iní predstavitelia americkej vlády však vtedy tieto informácie odmietli potvrdiť, alebo vyvrátiť.

Mark Esper
Americký minister obrany Mark
Zdroj: TASR/AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Hamza, syn bin Ládinovej tretej ženy a v poradí 15. z jeho 20 detí, sa dožil veku približne 30 rokov a podľa vyjadrenia amerického ministerstva zahraničných vecí bol vnímaný ako "nastupujúci líder al-Káidy" a "korunný princ džihádu". K jeho zabitiu došlo počas protiteroristickej operácie neďaleko pakistansko-afganských hraníc. Bližšie informácie o okolnostiach jeho smrti nie sú známe.


Galéria

Donald Trump a Hamza Hamza bin Ládin bol Mark Esper Hamza bin Ládin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články