°C

Sobota, 4. júl 2020. Meniny má Prokop, zajtra Cyril a Metod.

Útočníci na Srí Lanke boli vzdelaní ľudia: V krajine sa má podľa nich vyznávať len islam

Srí Lanka
Srí Lanka
Zdroj: YouTube
24.04.2019 15:25

KOLOMBO - Mnohí zo samovražedných útočníkov, ktorí počas Veľkonočnej nedele v koordinovaných útokoch zabili na Srí Lanke viac ako 350 ľudí, boli veľmi vzdelaní a pochádzali z majetných rodín, uviedol to v stredu minister obrany Ruvan Vidževardene.


Útočníci boli podľa neho odídení členovia z dvoch extrémistických moslimských skupín. Srílanskí predstavitelia predtým vinili z útokov jednu extrémistickú skupinu, hoci uvádzali, že útočníci mohli mať podporu od zahraničných militantov.

"Ich zmýšľanie je také, že v tejto krajine môže byť jediným náboženstvom islam," pokračoval Vidževardene. "Sú to vcelku dobre vzdelaní ľudia," dodal, pričom podľa neho mal najmenej jeden z nich právnický titul a niektorí študovali vo Veľkej Británii a Austrálii.

V súvislosti s útokmi zadržali doteraz na Srí Lanke najmenej 60 osôb. Pri vyšetrovaní pomáha aj tím agentov americkej FBI a predstavitelia americkej armády.

Srí Lankou na Veľkonočnú nedeľu otriasla najprv šestica takmer simultánnych explózií v troch kostoloch a troch hoteloch. Neskôr sa ozvali ďalšie dva výbuchy na okraji hlavného mesta Kolombo. Druhý z nich, na predmestí Dematagoda, si vyžiadal životy troch policajtov, ktorí tam išli na základe tipu vypočuť podozrivých. Všetci atentátnici boli srílanskí občania, no úrady predpokladajú prepojenie na zahraničné siete.

Prezident vyzval na odstúpenie šéfov obrany i polície

Srílanský prezident Maithrípála Siriséna požiadal v stredu tamojšieho šéfa rezortu obrany a náčelníka policajného zboru, aby odstúpili zo svojich funkcií. Urobil tak po tom, ako vyšlo najavo, že srílanské bezpečnostné zložky nekonali v súvislosti s varovaniami týkajúcimi sa samovražedných bombových útokov na kostoly a hotely z Veľkonočnej nedele, pri ktorých prišlo o život najmenej 359 osôb. 

S odvolaním sa na vyhlásenie prezidentskej kancelárie o tom v stredu informovala agentúra AP. Kto by mal oboch predstaviteľov nahradiť, nie je jasné. Prezident Siriséna ešte v utorok v televíznom prejave avizoval, že personálne zmeny v rámci bezpečnostných zložiek plánuje vykonať do 24 hodín.

Srílanským ministrom obrany je pritom oficiálne samotný prezident. Ten má však aj množstvo iných kompetencií, takže ministerstvo obrany defacto vedie námestník rezortu Ruvan Vidževardhana. Srílanská polícia v súvislosti s útokmi na viaceré kostoly a hotely doteraz zadržala približne 60 podozrivých. Premiér Ranil Vikramasinghe uviedol, že za týmito činmi môže stáť teroristická organizácia Islamský štát (IS), ktorá sa k nim sama prihlásila, ale neposkytla priamy dôkaz svojej účasti. Srílanská vláda predtým obvinila z útokov miestnu islamistickú skupinu Národné monoteistické hnutie (Džamáat at-tawhíd al-wataníja, NTJ).

Námestník srílanského ministera obrany Ruvan Vidževardhana z nedeľných útokov obvinil militantov, ktorí sa odčlenili z dvoch miestnych islamistických militantných skupín. Uviedol pritom, že mnohí zo samovražedných útočníkov mali dobré vzdelanie a pochádzali z bohatých rodín, približuje AP. 

"Myslia si, že jediným náboženstvom tejto krajiny môže byť islam," povedal Vidževardhana novinárom. "Sú to pomerne dobre vzdelaní ľudia," uviedol ďalej a dodal, že prinajmenšom jeden z nich vyštudoval právo a viacerí ďalší študovali v Británii a Austrálii. Srílanské vedenie prisľúbilo, že v bezpečnostnom aparáte krajiny vykoná dôkladnú revíziu. Reagovalo tak na informácie, podľa ktorých bola časť tajných služieb pred útokmi vopred varovaná.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články