Ďalší výbuch na Srí Lanke: Krajina sa z krvavých útokov nespamätala, kostoly sú zatvorené | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Ďalší výbuch na Srí Lanke: Krajina sa z krvavých útokov nespamätala, kostoly sú zatvorené

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
Zdroj: SITA/AP
25.04.2019 09:50

KOLOMBO - Ďalší výbuch zaznamenali vo štvrtok v srílanskom meste Pugoda ležiacom východne od metropoly Kolombo. Bezprostredne neboli hlásené žiadne obete, informovala tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na policajné zdroje.


Polícia vyšetruje výbuch, ktorý sa odohral na prázdnom pozemku za dvorom miestneho magistrátu. Polícia spresnila, že nešlo o kontrolovanú explóziu, aké sa uskutočnili v uplynulých dňoch.

Kostoly ostali zatvorené

Všetky katolícke kostoly na Srí Lanke dostali príkaz na dočasné uzatvorenie a prerušenie bohoslužieb až dovtedy, kým sa nezlepší bezpečnostná situácia po smrtiacich bombových útokoch. Pre tlačovú agentúru AFP to vo štvrtok povedal miestny vysokopostavený duchovný

"Na radu bezpečnostných síl nechávame všetky kostoly uzatvorené. Až do odvolania sa nebudú konať žiadne verejné bohoslužby," uviedol nemenovaný cirkevný predstaviteľ. Podľa srílanských vládnych činiteľov boli už predtým sprísnené bezpečnostné opatrenia v kostoloch v celej krajine.

Séria samovražedných bombových útokov, ktorých cieľom boli tri kostoly - z toho dva katolícke - a tri hotely, si na Veľkonočnú nedeľu vyžiadala v srílanskej metropole Kolombo a dvoch ďalších mestách najmenej 359 mŕtvych a stovky zranených. Kostoly boli v danom čase plné ľudí zúčastňujúcich sa na veľkonočných bohoslužbách.

Srí Lanka.
Zdroj: SITA/AP

Zatkli ďalších 16 podozrivých

Polícia na Srí Lanke zatkla ďalších 16 ľudí v súvislosti so sériou bombových útokov počas Veľkonočnej nedele. Informáciu oznámili vo štvrtok srílanskí predstavitelia, ktorých citovali tlačové agentúry DPA a AP.

Srílanské úrady vo štvrtok v meste Pugoda, približne 35 kilometrov východne od metropoly Kolombo, tiež odpálili na smetisku podozrivý predmet. Nikto pri tom neutrpel zranenia. V krajine na ostrove Cejlón v Indickom oceáne zaviedli nové bezpečnostné opatrenia, vrátane zákazu používania dronov, pričom polícia a bezpečnostné sily pokračujú v zásahoch proti sieti ľudí zapojených do nedeľných bombových útokov.

Najnovšie zatýkanie znamená, že celkový počet podozrivých vo väzbe stúpol na 76. Pri bezpečnostných operáciách boli zhabané aj vozidlá používané podozrivými. Miestnym vyšetrovateľom pomáhajú tímy zo Spojených štátov a z medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Tím z USA tvoria agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a príslušníci armády.

Zákaz používania dronov

Srílanský Úrad civilného letectva (CAA) takisto až do odvolania zakázal používanie dronov a nepilotovaných strojov vo vzdušnom priestore ostrova. Militanti už aj v minulosti využívali amatérske drony na prepravu výbušnín. Iracké sily dospeli pri likvidácii extrémistickej organizácie Daeš v severnom Iraku k poznaniu, že drony je ťažké zostreliť. Džihádisti na tieto drony nakladali granáty alebo jednoduché výbušniny a takto útočili na vládne sily.

Srí Lanka.
Zdroj: SITA/AP Photo/Gemunu Amarasinghe

Prísne bezpečnostné opatrenia platia aj v okolí srílanských hotelov, modlitební a vládnych budov, pričom úrady vykonávajú náhodné kontroly áut a autobusov. V stredu nariadil srílanský prezident Maithrípála Siriséna dvom vrcholným predstaviteľom, aby odstúpili - reagoval tak na obvinenia, že mu neodovzdali špionážne informácie o možných samovražedných bombových útokoch, ktoré mali predstavitelia k dispozícii už v marci.

Siriséna vyhlásil, že štátny tajomník ministerstva obrany Hémasiri Fernando a generálny inšpektor polície Púdžit Džajasundara neinformovali ani premiéra Ranila Vikramasingheho a jeho kabinet. Na Srí Lanke platí od pondelkovej polnoci výnimočný stav.

Zatkli otca dvoch útočníkov

Na Srí Lanke zatkli otca dvoch samovražedných útočníkov, ktorí sa podieľali na tamojšom krviprelievaní počas Veľkonočnej nedele. Podozrivý je z napomáhania svojim synom. Zatknutie pre agentúru AP vo štvrtok potvrdil protiteroristický expert Jayanath Colombage.

Podľa jeho slov vyšetrovatelia teraz prehľadávajú veľký dom zadržaného v bohatej štvrti Kolomba, kde prišli v nedeľu pri výbuchu o život traja policajti. Srílanská polícia zatiaľ zatknutie nekomentovala.


Galéria

Ilustračný obrázok Srí Lanka. Srí Lanka.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články