FOTO Zemetrasenie v Japonsku: Mŕtvych aj ranených pribúda, milióny domácností bez elektriny | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

FOTO Zemetrasenie v Japonsku: Mŕtvych aj ranených pribúda, milióny domácností bez elektriny

Zemetrasenie v Japonsku
Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA/AP Photo
06.09.2018 10:25

PEKING - V dôsledku silného zemetrasenia s magnitúdou 6,7, ktoré vo štvrtok postihlo severojaponský ostrov Hokkaidó, evidujú tamojšie úrady najmenej deväť mŕtvych a 31 nezvestných. Zemetrasenie spôsobilo mohutné zosuvy pôdy a výpadky v dodávkach elektrickej energie i pitnej vody. Viac ako 300 osôb utrpelo zranenia, píše vo štvrtok tlačová agentúra DPA.


Hovorca japonskej vlády zatiaľ potvrdil dve obete s tým, že pokračuje pátranie po ďalších nezvestných osobách. V horskej oblasti v blízkosti epicentra pri meste Tomakomai zaznamenali asi desať zosuvov pôdy, ktoré zavalili viacero domov, poľnohospodárskych objektov a ciest. 

Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA/AP Photo

Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia deväť strát na životoch. Predstavitelia miestnej samosprávy sa obávajú, že 31 nezvestných ostalo zavalených po veľkom zosuve pôdy v meste Acuma. Niektorých obyvateľov uviaznutých v Acume evakuovali záchranárskymi vrtuľníkmi. Núdzové ubytovanie v evakuačných strediskách vyhľadalo viac ako 4000 ľudí.

Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA/AP Photo

Otrasy pôdy tiež spôsobili poškodenie hlavnej tepelnej elektrárne v Acume, v dôsledku čoho zostali na Hokkaide bez dodávok elektrickej energie takmer tri milióny domácností. Výpadky postihli aj železničnú dopravu a nemocnice. Blackout postihol aj jadrovú elektráreň Tomari; prevádzku tamojších troch reaktorov museli zaistiť záložné dieselové generátory. K úniku rádioaktivity nedošlo.

Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA/AP Photo

Japonská vláda zriadila krízový štáb a na Hokkaidó vyslala 25.000 príslušníkov armády a ďalšieho personálu, ktorý má pomôcť pri záchranných prácach a poskytovaní pomoci. 

Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA/AP Photo

Zemetrasenie narušilo aj cestnú, železničnú a leteckú dopravu. Letiská na ostrove museli prerušiť svoju prevádzku a mnohé cesty zostali neprejazdné. Najväčšie letisko na ostrove Hokkaidó v meste Čitose muselo pre výpadok elektriny a poškodenie strechy zrušiť vybavovanie všetkých na štvrtok plánovaných letov. Zatvorené zostali aj mnohé školy.  

Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA/AP Photo

Otrasy postihli aj Sapporo, takmer dvojmiliónovú metropolu ostrova Hokkaidó. Viacero nezvestných je hlásených z mesta Atsuma, kde došlo k mohutnému zosuvu pôdy, ktorý zavalil niekoľko domov. V meste Muroran začala horieť chemická továreň, avšak požiar sa podarilo rýchlo dostať pod kontrolu. V Tamakomai našli muža bez známok života, u ktorého zrejme došlo k zastaveniu činnosti srdca. 

Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA/AP Photo

Epicentrum sa nachádzalo východne od mesta Tomakomai v hĺbke približne 40 kilometrov. Japonskí seizmológovia stanovili magnitúdu zemetrasenia, ku ktorému došlo vo štvrtok krátko po tretej hodine rannej miestneho času, na 6,7.

Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA/AP Photo

Otrasy pôdy tiež spôsobili poškodenie hlavnej tepelnej elektrárne Acume, v dôsledku čoho zostali na Hokkaide bez dodávok elektrickej energie takmer tri milióny domácností. Tie postihli aj železničnú dopravu a nemocnice. Prevádzkovateľ elektrárne uviedol, že došlo k jej poškodeniu a jej opätovné uvedenie do prevádzky bude trvať najmenej týždeň. Dodávky elektrickej energie v niektorých oblastiach ostrova sa čiastočne podarilo kompenzovať obnovením činnosti niekoľkých menších tepelných a vodných elektrární.  


Galéria

Zemetrasenie v Japonsku Zemetrasenie v Japonsku Zemetrasenie v Japonsku Zemetrasenie v Japonsku Zemetrasenie v Japonsku Zemetrasenie v Japonsku Zemetrasenie v Japonsku Zemetrasenie v Japonsku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články