°C

Utorok, 7. apríl 2020. Meniny má Zoltán, zajtra Albert.

Požiare v Kalifornii trápia celé Spojené štáty: Dym z nich bolo cítiť až vo Washingtone

Požiare v Kalifornii neutíchajú
Požiare v Kalifornii neutíchajú
Zdroj: SITA/AP Photo/Noah Berger, File
17.08.2018 08:25

WASHINGTON - V hlavnom meste Spojených štátov bolo vo štvrtok trochu cítiť dym, akoby niekde v okolí horelo. Išlo však o dym až z ďalekej Kalifornie, ktorý vetry preniesli krížom cez celú krajinu.


"Ak si niekto myslí, že požiare na západe sú problémom vzdialeným 4800 kilometrov, nech sa nadýchne vzduchu vo vlastnom dvore. Áno, vietor vanúci vo veľkej výške preniesol dym naprieč krajinou do stredoatlantických štátov," informoval vo štvrtok denník Washington Post.

Dym bol nad Washingtonom a okolím už niekoľko dní, ale až vo štvrtok klesol k zemskému povrchu a dal o sebe vedieť aj obyvateľom. Špecialista na kvalitu ovzdušia z ministerstva životného prostredia štátu Maryland potvrdil, že vo vzduchu namerali zvýšené množstvo jemných sadzí, oxidu uhoľnatého a uhlíka. V niekoľkých častiach tohto štátu bolo dokonca vydané upozornenie pre ľudí citlivých na kvalitu ovzdušia.

Zvýšené množstvo jemných častíc namerali vo vzduchu aj na meracej stanici v hlavnom meste. Vzduch by mal podľa meteorológov prečistiť studený front, ktorý oblasť zasiahne v nedeľu. "Dovtedy môže dym trochu zahmliť oblohu a východom a západom slnka dať oranžový nádych," napísal Washington Post.

Množstvo dymu vo vzduchu na východe Spojených štátov je však minimálne v porovnaní s tým, čo je na západe krajiny a tiež v Kanade, ktorá takisto bojuje s ohňom. Satelitné snímky dokonca ukázali, že dym z týchto požiarov sa dostal aj do subtropickej búrky Ernesto na severe Atlantického oceánu. Štát Kalifornia bojuje od 27. júla s najväčšími požiarmi vo svojich dejinách. Miestne noviny The Mercury News vo štvrtok informovali, že hasiči majú konečne navrch a dostali pod kontrolu 70 percent ohňov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články