Sága okolo sudcov Ústavného súdu pokračuje: Fico hrozí žalobami, Pellegrini to chce mať za sebou | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Sága okolo sudcov Ústavného súdu pokračuje: Fico hrozí žalobami, Pellegrini to chce mať za sebou

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
19.06.2019 13:30

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) by bol rád, keby parlament zvolil všetkých kandidátov na ústavných sudcov, aby sa voľba už nenaťahovala a Ústavný súd (ÚS) SR by bol plne funkčný. Povedal to po rokovaní vlády.


V súvislosti s plánovanou štvrtkovou voľbou kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR hrozia obrovské ústavnoprávne riziká. V stredu to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico. Parlament má voliť ešte šesť kandidátov, podľa Fica môžu v prípade ich nevymenovania za ústavných sudcov podať diskriminačné žaloby. Odvoláva sa na chaos, ktorý pri menovaní ústavných sudcov vytvoril exprezident Andrej Kiska. Fico by uvítal, keby bola voľba kandidátov o dva alebo tri dni. O ďalšom postupe by podľa neho mali rokovať prezidentka SR Zuzana Čaputová s predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS).

Fico tvrdí, že ak Čaputová nevymenuje nových ústavných sudcov z deviatich zostávajúcich kandidátov, prípadní ďalší šiesti kandidáti, ktorí by vyšli zo štvrtkovej voľby, by mohli podať diskriminačnú žalobu. "Môžeme ich zvoliť zajtra, ale podľa môjho názoru sa vystavujeme riziku, že budú podané diskriminačné žaloby," doplnil. "Náš návrh bol, prečo by nemohla prezidentka vymenovať z tých deviatich, ktorých má v zásobe," skonštatoval. 

Sága okolo sudcov Ústavného
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

"Momentálne platí, že sme doručili dvanásť mien, doteraz z nich boli vymenovaní iba traja. Zostáva nám balík deviatich kandidátov, ktorí sú na zozname u prezidentky. Musíme ešte zvoliť šesť. Každý kandidát by mal mať minimálne 50-percentnú šancu stať sa ústavným sudcom. My ideme zajtra voliť šiestich a oni nebudú mať tú 50-percentnú šancu," vysvetlil Fico.

Šéf Smeru-SD dodal, že sa chce dohodnúť a rokovať aj o tom, či sú koaliční lídri ochotní vziať zodpovednosť za tieto ústavnoprávne riziká. Podľa neho sa aktuálnym postupom porušuje Ústava SR. "Je veľmi zlé, ak sú pri tvorbe Ústavného súdu pochybnosti, či je dodržiavaná ústava," dodal. Na Koaličnej rade sa lídri podľa Fica dohodli, že by bolo najvhodnejšie vytvoriť rokovanie medzi prezidentkou a predsedom parlamentu.

Nefunkčný ústavný súd je podľa Baránika chybou NR SR, podľa Hrnka za to môže Kiska

Ústava SR prikazuje parlamentu dodať prezidentovi dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu. Svoju povinnosť si parlament nesplnil. Novinárom to dnes povedal poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Alojz Baránik s tým, že keď predseda Smeru-SD Robert Fico hovorí, že prezident je povinný vymenovať polovicu kandidátov, zavádza. „Ústava slovo polovica nepozná," dodal Baránik.

Alojz Baránik
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Poslanec NR SR a šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) naopak tvrdí, že za nefunkčný súd môže exprezident Andrej Kiska. „Urobil omyl, keď z ôsmich zvolených sudcov vymenoval namiesto štyroch len troch. Mal povedať, že buď nevymenuje nikoho alebo mal vymenovať štyroch," povedal novinárom poslanec za SNS. Je za to, aby vo štvrtok bola ďalšia voľba.

Sága okolo sudcov Ústavného
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Poslanci majú zvoliť ešte šiestich kandidátov zo 16 uchádzačov, ktorí sa prihlásili do štvrtej voľby. Hrozba podania antidiskriminačných žalôb je podľa Baránika vymyslený problém. „Každý môže podať ústavnú sťažnosť. Fico špekuluje. Neviem, čo je v jeho hlave, ale buď on sám alebo niekto, kto mu vyhovuje, sa bude musieť na ústavný súd dostať," dodal poslanec za liberálov

Gál: Most-Híd bude hlasovať, dobrých kandidátov na ústavných sudcov je dosť

Strana Most-Híd chce zvoliť chýbajúcich kandidátov na post ústavných sudcov. V mene strany to uviedol po dnešnom rokovaní vlády SR šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál. Gál Ficove domnienky označil za hypotetické a verí, že sa koalícia na chýbajúcich šiestich menách dohodne.

"Za našu stranu môžem povedať, že ideme určite do voľby ústavných sudcov, chcem zakrúžkovať ten počet kandidátov, ktorý je ešte potrebný na plné obsadenie Ústavného súdu SR," povedal Gál. Na otázku, ako vníma vyjadrenia predsedu Smeru o hrozbe antidiskriminačných žalôb Gál odpovedal tak, že ide o hypotézy. "To sú hypotetické otázky. Dôležité je, aby NR SR zvolila dostatočný počet kandidátov a Ústava SR hovorí jasne, že parlament má zvoliť dvojnásobný počet uchádzačov. Predovšetkým sa musíme dohodnúť v koalícii," dodal minister.

Sága okolo sudcov Ústavného
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Žitňanská: Pri voľbe kandidátov na sudcov ÚS si povinnosť nesplnil parlament

Pri voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR si svoju povinnosť nesplnil parlament. Tvrdí to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Lucia Žitňanská (nezaradená). "V prvom rade vnímam, že parlament si nesplnil svoju zákonnú povinnosť a nezvolil 18 kandidátov na sudcov ÚS v čase, keď tak urobiť mal," povedala Žitňanská. To, že bývalý prezident Andrej Kiska vymenoval minimálny počet sudcov, považuje za výnimočný krok k riešeniu neštandardnej situácie, ktorú parlament zapríčinil.

"Samozrejme, hneď ako vznikne neštandardná situácia, hneď sú úplne prirodzene na stole rôzne interpretácie. Ale stále platí, že parlament má povinnosť odvoliť 18 kandidátov a mal by tak urobiť," skonštatovala s tým, že poslanci by mali v plánovanej štvrtkovej (20. 6.) voľbe zvoliť chýbajúcich šesť kandidátov.

Lucia Žitňanská
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Bastrnák v súvislosti s možnými diskriminačnými žalobami, na ktoré upozorňuje predseda Smeru-SD Robert Fico, povedal, že hrozbu vníma a už na ňu upozorňoval v minulosti. Otázku voľby kandidátov chcú však podľa jeho slov v Moste-Híd vyriešiť čo najskôr. "My by sme chceli voliť, ale je tu táto hrozba. Musíme zvážiť, čo je horšie pre Slovensko," doplnil s tým, že dohodu zatiaľ nemajú a strana je otvorená diskusii v koalícii. Problém vidí v tom, že prezidentka má v súčasnosti k dispozícii deväť už vybraných kandidátov, v prípade zvolenia chýbajúcich šiestich by ich mala na výber 15, a z toho podľa jeho slov ťažko vyberie polovicu.

Podľa Pašku je SNS je pripravená hlasovať o kandidátoch na ústavných sudcov

Slovenská národná strana (SNS) je pripravená hlasovať o kandidátoch na sudcov ústavného súdu. Novinárom to povedal prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. „Niekto bude hlasovať za šiestich kandidátov, niekto za dvoch, niekto za jedného a niekto možno za nikoho. Je to na vôli poslancov a nie na rozhodnutí klubu," vysvetlil Paška.

"Za našu stranu môžem povedať, že ideme určite do voľby ústavných sudcov, chcem zakrúžkovať ten počet kandidátov, ktorý je ešte potrebný na plné obsadenie Ústavného súdu SR," povedal Gál. Na otázku, ako vníma vyjadrenia predsedu Smeru o hrozbe antidiskriminačných žalôb Gál odpovedal tak, že ide o hypotézy. "To sú hypotetické otázky. Dôležité je, aby NR SR zvolila dostatočný počet kandidátov a Ústava SR hovorí jasne, že parlament má zvoliť dvojnásobný počet uchádzačov. Predovšetkým sa musíme dohodnúť v koalícii," dodal minister.


Galéria

Peter Pellegrini Alojz Baránik Lucia Žitňanská

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články