°C

Utorok, 24. november 2020. Meniny má Emília, zajtra Katarína.

Kritika klubu Smer-SD je prvý verejný prejav konfliktu medzi Pellegrinim a Ficom, vraví Baránek

Peter Pellegrini a Robert Fico
Peter Pellegrini a Robert Fico
Zdroj: glob
15.02.2019 17:40

BRATISLAVA - Kritika klubu strany Smer-SD za voľbu ústavných sudcov predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD) je podľa politického analytika Jána Baránka prvý verejný prejav konfliktu medzi premiérom Pellegrinim a predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom.


Zda sa "akoby sa chcel Peter Pellegrini odlepiť od starého vedenia strany Smer-SD," povedal Baránek. Zároveň uviedol, že ak chcel Pellegrini zachovať funkčnosť ústavného sudu, mal vystúpiť ešte pred voľbou sudcov v Národnej rade SR. "Treba ale povedať, že lepšie neskoro ako nikdy," dodal Baránek.

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Predseda vlády Peter Pellegrini dnes v Košiciach uviedol, že v modernom demokratickom štáte pri fungujúcich vzťahoch a koalícii, má mať koalícia silu nájsť zhodu na toľkých kandidátoch, aby bol ústavný súd funkčný. "A ja osobne nesúhlasím s tým, ako sa zachoval klub našej vlastnej strany (Smer-SD, pozn. red), ktorý sa podieľa na tom, že od soboty bude Ústavný súd SR nefunkčný a nebude si môcť plniť svoje ústavné povinnosti," vyhlásil premiér s tým, že sa s týmto stavom nemôže ani ako občan, ani ako predseda vlády stotožniť.

Odborníci hodnotia hádky v Smere: Štátnické gesto, rozkol v strane alebo hra na dobrého

Nová voľba

"Pevne verím, že bude čo najskôr vypísaná nová voľba a že všetci zodpovední politici, ktorí berú plat za to, aby zodpovedali za funkčnosť všetkých orgánov v tomto štáte, nájdu zhodu a zabezpečia, aby ústavný súd, ktorý je garantom demokracie a ústavnosti v tejto krajine, bol plne funkčný a mohol si plniť svoje povinnosti," dodal.

Kritika klubu Smer-SD je
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Parlament vo štvrtok v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Poslanci za Smer-SD odovzdali prázdne hlasovacie lístky rovnako ako v utorok v prvom kole. Poslanci za SNS a Most-Híd dali hlas niektorým uchádzačom. Vo štvrtok sa na hlasovaní, na rozdiel od utorka, zúčastnili aj poslanci za ĽSNS, čím zvýšili kvórum. Tí tiež odovzdali prázdne alebo neplatné hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných. Keďže poslanci ani v dvoch kolách nezvolili žiadneho kandidáta, bude sa musieť uskutočniť nová voľba.


Galéria

Peter Pellegrini a Robert Peter Pellegrini

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články