Minister spravodlivosti očakáva expresné vyhlásenie ďalšej voľby ústavných sudcov | Topky.sk

Nedeľa, 18. august 2019. Meniny má Elena, Helena, zajtra Lýdia.

Minister spravodlivosti očakáva expresné vyhlásenie ďalšej voľby ústavných sudcov

Gábor Gál
Gábor Gál
Zdroj: TASR - Martin Baumann
15.02.2019 08:15

BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Gábor Gál očakáva expresné vyhlásenie ďalšej voľby ústavných sudcov. Uvádza sa to v stanovisku ministra spravodlivosti k dnešnému druhému kolu voľby ústavných sudcov, keď pri opätovnej voľbe nezískal ani jeden kandidát dostatočný počet hlasov.


"Rezort, ktorý vediem, urobil všetko pre to, aby bol proces voľby transparentný a diskutovaný, čo sa úspešne pod mojou gesciou podarilo (verejné hearingy s live prenosom, posilnenie kompetencií prezidenta SR, rozšírenie navrhovateľov kandidátov). Preto ma mrzí prístup istých politických strán, ktoré majú finálnu voľbu vo svojich rukách," uvádza Gál v stanovisku, ktoré poskytla jeho hovorkyňa Zuzana Drobová. Ako ďalej minister dodáva, strana Most-Híd vyvinula maximálne úsilie na nájdenie dohody na vhodných kandidátoch ústavného súdu a podporila tiež verejnú voľbu. "Je pre mňa neakceptovateľné a teraz už nezrealizovateľné predlžovať mandát súčasným sudcom, preto v čo najkratšom čase očakávam od predsedu NR SR Andreja Danka vyhlásenie ďalšieho kola voľby a opakovane apelujem na zodpovednosť a svedomie všetkých poslancov, ktorých povinnosťou je zabezpečiť ochranu ústavných práv našich občanov," uzatvára Gál vo svojom stanovisku.

Parlament dnes v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Poslanci za Smer-SD odovzdali prázdne hlasovacie lístky rovnako ako v utorok v prvom kole. Poslanci za SNS a Most-Híd dali hlas niektorým uchádzačom. Dnes sa na hlasovaní, na rozdiel od utorka, zúčastnili aj poslanci za ĽSNS, čím zvýšili kvórum. Tí tiež odovzdali prázdne alebo neplatné hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných. Tým, že poslanci ani v dvoch kolách nezvolili žiadneho kandidáta, bude sa musieť uskutočniť nová voľba.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články