ROZHOVOR s Tiborom Hanuliakom, kandidátom na post primátora Žiliny | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

ROZHOVOR s Tiborom Hanuliakom, kandidátom na post primátora Žiliny

Tibor Hanuliak
Tibor Hanuliak
Zdroj: FB / PhDr. Tibor Hanuliak kandidát na primátora v Žiline
31.10.2018 11:30

ŽILINA - O post primátora Žiliny sa v nadchádzajúcich komunálnych voľbách uchádza sedem kandidátov. Kandidát Slovenskej národnej strany 62-ročný Tibor Hanuliak ide do volieb s programom Desatoro pre Žilinu, ktorý chce v prípade úspechu začať napĺňať od prvého dňa.


Prečo ste sa rozhodli uchádzať o primátorské kreslo a aké boli hlavné dôvody?

Žijem v Žiline a dennodenne, ako každý Žilinčan, zažívam dopravný chaos, stres pri parkovaní a celkovo vidím, ako naše mesto chátra v porovnaní s inými krajskými mestami. Rozprávam sa s ľuďmi, sú tu nespokojní podnikatelia, ktorým mesto často podkopáva nohy, absentuje výstavba nájomných a sociálnych bytov pre mladé rodiny, seniori nemajú dôstojné podmienky na stretávanie sa. Je toho veľa, čo treba zmeniť a občania mesta na mňa apelovali, aby som to skúsil.

Aké by boli vaše prvé kroky po nástupe na post primátora?

Ako prvé by som si dal vypracovať audit o hospodárení mesta. Aby občania vedeli, ako sa hospodárilo a my by sme mohli začať nanovo s čistým štítom. Okamžite by som začal riešiť parkovanie v meste, hlavne na sídliskách, formou dvojpodlažných železných konštrukcií. Tam, kde to bude možné, vytvárať nové parkovacie miesta. Vstúpil by som do rokovania so Žilinským samosprávnym krajom, s Výskumným ústavom dopravným v Žiline, apeloval by som na ministerstvo dopravy, aby sa okamžite začal riešiť dopravný chaos v Žiline. A od prvého dňa by som začal pracovať na napĺňaní bodov z môjho Desatora pre Žilinu.

Tibor Hanuliak
Zdroj: FB/Tibor Hanuliak

Do volieb idete s programom Desatoro pre mesto Žilina. Môžete predstaviť jeho hlavné body?

Desatoro vychádza z môjho prieskumu medzi obyvateľmi Žiliny, z toho, čo ich najviac trápi. Najdôležitejší bod je riešenie dopravného kolapsu, ktorý som už spomenul. Ľudia sú tiež veľmi nespokojní s nemocnicou. Chcel by som, aby mesto pomáhalo Fakultnej nemocnici v Žiline. Do tohto projektu treba zapájať aj podnikateľov, aby nemocnica spĺňala aj svojím vzhľadom, vybavením a službami všetky náležitosti modernej nemocnice.

V programe sa venujete aj čistote mesta a prímestským častiam.

Treba zapracovať na poriadku a čistote mesta a riešení situácie s bezdomovcami. Podotýkam, komplexné, nie dočasné riešenie. Prímestské časti mesta veľmi trápi nedobudovaná kanalizácia a vodovod, čo je v 21. storočí už naozaj hrozné.

Aké riešenia navrhujete pre seniorov a mladé rodiny?

V mojom Desatore má významné miesto vybudovanie seniorských stredísk, nielen v Žiline, ale aj v prímestských častiach. Sú to aktívni ľudia, ktorí si zaslúžia úctu a uznanie, aby sa stále mohli zapájať do spoločnosti. Ďalším bodom je šport, nech sú na každom sídlisku malé športové haly, aby mali občania Žiliny podmienky na športovanie a upevňovanie zdravia. Toto mesto má aj krásne okolie a ja by som chcel zo Žiliny vybudovať mesto športu.

Ďalším bodom je výstavba sociálnych a nájomných bytov, pomoc mladým rodinám pri začiatkoch. Vybudovanie mestského múzea a rozbehnutie cestovného ruchu. Cestovný ruch znova oživí mesto a financie z neho plynúce pomôžu zveľadeniu mesta.

Tibor Hanuliak
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Do rozvoja cestovného ruchu navrhujete zapojiť aj podnikateľov. Akým spôsobom?

Chcel by som, aby sa aj podnikatelia podieľali na rozbehnutí cestovného ruchu a spolupráca s nimi bola založená na vzájomnej dôvere. Musí skončiť ich šikanovanie a obmedzovanie. Chcel by som si vyhradiť čas na pravidelné stretávanie sa s nimi, aby fungovala vzájomná spolupráca.

Aj verejnosť by mala mať právo stretávať sa so svojím primátorom, veď je ich zástupcom a mal by si vypočuť konštruktívne podnety občanov.

Jedným z dlhodobo nefunkčných športovísk je hala na Bôriku. Aké by ste v prípade úspechu vo voľbách navrhovali riešenie na zmenu tohto stavu?

Okamžite treba vstúpiť do rokovania s majiteľmi športovej haly na Bôriku - korytnačky a navrátiť občanom funkčné a moderné športové stredisko.

Novozvolené Mestské zastupiteľstvo sa bude musieť zaoberať aj riešením v oblasti odpadového hospodárstva. Ako hodnotíte súčasný stav a aké sú možnosti riešenia?

Jedným z hlavných problémov mesta je odpadové hospodárstvo. V prvom rade treba vybudovať modernú spaľovňu odpadu, ktorá by spĺňala všetky moderné technológie a ekologické parametre. Treba podporovať a rozšíriť triedenie odpadu, čo treba ešte viac zmodernizovať. Napríklad aj zavedením dostupných kontajnerov na bioodpad.


Galéria

Tibor Hanuliak Tibor Hanuliak Tibor Hanuliak

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články