ROZHOVOR s Jozefom Sásikom, kandidátom na post primátora Banskej Bystrice | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

ROZHOVOR s Jozefom Sásikom, kandidátom na post primátora Banskej Bystrice

Jozef Sásik
Jozef Sásik
Zdroj: SITA/Urban Klement
29.10.2018 11:30

BANSKÁ BYSTRICA - Jedným zo štyroch kandidátov, ktorý 10. novembra v Banskej Bystrici zabojuje o post primátora mesta je aj 60-ročný Jozef Sásik. Ako svoje zamestnanie udáva znalec-lesníctvo. "Nominovala ma Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku, ktorej som predsedom, a teda nástupcom Andreja Hlinku," tvrdí.


Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Kandidujem preto, lebo treba zvrátiť stav, kde smeruje Banská Bystrica. Po roku 1945 a najmä po roku 1989 je naštartovaná na sebazničenie. Od roku 1945, s výnimkou dvoch primátorov, pánov Miku a Gogolu, mala vo vedení len boľševikov, ktorí ju doviedli k morálnej a materiálnej púšti.

Jediný priemysel, ktorý funguje v Banskej Bystrici, je "stalinárium" (Múzeum a Pamätník SNP-pozn.red.), kde sa chodia súdruhovia a liberáli každý rok 29. augusta utvrdzovať o svojich pomýlených predstavách o krajine, kde zajtra znamená už včera.

Vy pochybujete o 29. auguste 1944?

Neklaďte mi sofistické otázky, to vás prosím. Ešte sa ma opýtajte, či popieram holokaust...

Jozef Sásik
Zdroj: TASR / Dušan Hein

Aké sú priority vášho volebného programu?

Zvrátiť myslenie, ktoré tu je. Morálna a materiálna púšť je výsledok vlády socialistov od roku 1945 do súčasnosti. Pokiaľ Banskobystričania nezmenia zmýšľanie, tak to bude viesť k sebazničeniu. V roku 1992, keď boli voľby do NR SR tu bolo 126.000 oprávnených voličov, teraz je nás v komunálnych voľbách 78.000, to je výsledok, ako sa tu dobre žije...

Dodnes mesto vedú ľudia, ktorí dnes popierajú včerajšok, aby zajtra popreli dnešok. Mňa nominovala strana, ktorej záleží v prvom rade na človeku, ten tu bol skôr ako štát. My popierame a odmietame akékoľvek "zbožšťovanie" štátu, či pestovanie kultu osobnosti.

Čo ponúkate Banskobystričanom, napríklad v oblasti dopravy, ciest či školstva? Myslím v oblastiach, ktoré sa ich každodenne dotýkajú?

A kam sa budú voziť ľudia? Do "stalinária"? Veď tu už nie je ani jedna fabrika zo 14. A školstvo? Jedine, čo k tomu môžem povedať, že prváčikovia nosia 10 - 12-kilogramové tašky do prvej triedy a to ešte, chvalabohu, že im chýba 45 percent učebníc. My hovoríme pravdu a tá sa ťažko počúva.

Pokiaľ ide o nové pracovné príležitosti a príchod investorov do mesta, to nemáte žiadne predstavy, plány?

Bolo tu 14 fabrík, Slovenka, Fatra, Smrečina, Rudné bane a ďalšie. Všetko zničili súdruhovia a teraz čakajú na čo? Že sem príde zahraničný investor, aby mu to všetko dekrétmi zobrali a budovali svoje šťastie na úkor druhých?

Jozef Sásik (úplne napravo)

Peter Peuker (v strede)
Zdroj: TASR - Dušan Hein

Pomenovávate stav, v akom sa podľa vás mesto nachádza. Aké ponúkate riešenie?

Nijaké, lebo ten investor sem nepríde, keď vidí, čo tu je. Všetky fabriky, ktoré zlikvidovali, okrem cementárne, boli zriadené za monarchie a fungovali 150 až 200 rokov, a to všetko boli investori, Banskobystričania. Ako vravím, jediný priemysel, ktorý tu funguje, je "stalinárium".

Socialisti všetko 'zhumplovali'. Slovenka mala kedysi 14600 zamestnancov a pracovali tri okresy Banská Bystrica, Brezno, Zvolen. Mala filiálky, dokonca dve aj v Španielskom kráľovstve. Kde to teraz je? A Slovenku nezaložili po vojne, znárodnili ju Furdíkovskej rodine.

Znova sa pýtam, ako z tohto von?

Je matematická úloha, ktorá je riešiteľná, neriešiteľná alebo má dve a viac riešení. Banská Bystrica je dovedená do takého sebazničujúceho stavu, že nemá riešenie. To, že z nej odišlo za 28 rokov 48.000 ľudí, hovorí všetko za seba. Asi sa nám tu tak dobre žije...

Ak volič z Banskej Bystrice príde k volebnej urne, prečo by mal krúžkovať práve vás?

Vyzývam Banskobystričanov, aby začali rozmýšľať od seba. Mohli sa už poučiť, že ten stav je tu katastrofálny. Pekné reči a krásne spevy a výsledok žiadny. To je dôvod.

Vy patríte k tým stabilnejším banskobystrickým kandidátom vo viacerých voľbách. Prečo to stále skúšate?

My stále ponúkame. U nás je na prvom mieste človek, pretože bol skôr ako štát. Ponúkame nápravu. Ťažko začínať, lebo je tu nula. Ľudia majú zlé zmýšľanie, socialistické, liberálne a pokiaľ sa toto nezmení, nepohne sa to.


Galéria

Jozef Sásik Jozef Sásik Peter Peuker (v strede)

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články